آنتون چخوف؛ بزرگ‌ترین داستان کوتاه نویس تاریخ! + بهترین کتاب‌های او


آنتون چخوف یکی از بهترین نویسنده‌‌ها و نمایشنامه‌نویس‌های روسی است که شهرتی جهانی دارد. او بیشتر به دلیل خلق آثار کوتاه خود شناخته می‌شود و بسیاری از افراد صاحب‌نظر او را بهترین داستان کوتاه نویس تاریخ می‌دانند. او در طول زندگی همیشه با بیماری درگیر بود و به همین دلیل نیز عمر زیادی نداشت. چخوف در طول زندگی کوتاهش، بیش از 700 اثر خلق کرد و نام خودش را برای همیشه در تاریخ ثبت نمود.

در این مقاله از بلاگ کتابتا به داستان زندگی + بهترین کتاب‌ها آنتون چخوف می‌پردازیم.

داستان زندگی

آنتون چخوف در 29 ژانویه سال 1860 در شهر تاگانروگ روسیه چشم به جهان گشود. او اصالتاً خانواده‌ای ثروتمند داشت و پدربزرگش، صاحب و  مالک استانی به نام وارنشسکایا بود.

پدر او در مغازه خواروبارفروشی کار می‌کرد و درآمد خانواده‌شان از همین طریق به دست می‌آمد.

پدر آنتوان بسیار مذهبی و خشن بود و کودکان خودش را خیلی کتک می‌زد و در روزهای شنبه 5 پسر خودش را برای آوازخوانی به کلیسا می‌فرستاد و اگر کوچک‌ترین نارضایتی به گوشش می‌خورد، آنان به‌به شدت تنبیه می‌کرد.

او همچنین در ابتدا درزمینهٔ دادوستد کار و درآمد مناسبی داشت اما به دلیل علاقه شدیدش به موسیقی، درنهایت به سمت آن جذب شد و همین زمینه‌ساز ورشکستگی‌اش بود.

در سال 1876 به دلیل بدهکاری های هنگفتی که به بار آورده بود، مجبور شد آنتوان را در تاگانروگ تنها بگذارد و به مسکو برود. زیرا آنتوان در حال تحصیل در دبیرستان بود و نمی‌توانست به شهر جدیدی انتقال یابد.

در سال‌هایی آخری که در دبیرستان مشغول تحصیل بود، شروع به فعالیت درزمینهٔ تئاتر کرد؛ اولین نمایشنامه‌اش «بی‌پدری» و دومی‌اش نیز «کمدی آواز مرغ بی‌دلیل نبود» نام داشت.

در همین زمان بود که شروع به ساخت مجله‌ای به نام «الکن» کرد؛ او متن این مجله را به‌صورت دستی می‌نوشت و منتشر می‌کرد و گاهی توسط برادرش به مسکو نیز برده می‌شد.

سرانجام بعد از چندین سال تحصیل و تلاش مستمر، بالاخره آنتوان توانست تحصیلات ابتدایی را به اتمام ببرد و در سال 1879 برای تحصیل در رشته پزشکی به شهر مسکو رفت.

آنتون چخوف

شروع نویسندگی

آنتوان چخوف که علاقه شدیدی به رشته پزشکی داشت، درنهایت در نیمه دوم سال 1880 شروع به تحصیل در دانشگاه مسکو کرد. در همین زمان اولین نوشته‌هایش را به وجود آورد و چاپ کرد.

درواقع بسیاری از افراد سال 1880 را شروعی بر داستان‌نویسی آنتوان چخوف می‌شمارند.

آنتون چخوف

مرگ

آنتوان چخوف که درگیری شدیدی با بیماری پیدا کرد بود، سرانجام در سال 1904 برای اینکه شاید درمانی برایش یافت شود، به همراه همسرش «اول گا کنی پر» به یک استراحتگاه در کشور آلمان رفت.

در ابتدا به‌سرعت حال او شروع بهبودی پیدا کرد و انتظار می‌رفت که خیلی سریع حالش خوب شده و مرخص شود؛ اما اصلاً این‌طور نبود. به‌صورت ناگهانی و به‌سرعت، اوضاع او وخیم‌تر شد و مرگ داشت به سراغش می‌آمد.

همسر چخوف در دفتر خاطراتش توضیحات کامل از آخرین شرایط همسرش در بستر بیماری نوشته است. او در قسمتی از سخنانش می‌گوید: «پس‌ازاینکه دکتر او را آرام کرد، یک کامفور به او تزریق کرد. پس‌ازآن، مقداری شامپاین به او داد. سپس آنتوان لبخندی زد و گفت «خیلی وقت است شامپاین نخورده‌ام» پس‌ازاین مقداری از آن را نوشید و مانند کودکی به پهلو چپ خودش دراز کشید. به‌سرعت به‌طرف او رفتم و صدایش زدم. اما او دیگر زنده نبود.»

و بدین ترتیب زندگی کوتاه آنتوان چخوف سرانجام در روز 15 ژوئیه 1904 به پایان رسید و دنیای ادبیات را در غم فروبرد.

بهترین کتاب‌های آنتون چخوف کدام اند؟

آنتوان چخوف بدون شک از بهترین نویسنده‌های تاریخ روسیه است که با نوشتن آثار فوق‌العاده و بی‌نظیر خود، توانست به شهرت زیادی برسد. او بزرگ‌ترین داستان کوتاه نویس در طول تمام تاریخ است و همچنین بعد از شکسپیر، به عنوان بهترین نمایشنامه‌نویس شناخته می‌شود.

در زیر بهترین کتاب‌های آنتون چخوف را به شما معرفی می‌کنیم:

 1 – مرغ دریایی

یکی از بهترین کتاب‌های آنتون چخوف، «مرغ دریایی» نام دارد که دارای داستانی فوق‌العاده است و با لحنی خاص، به هنر و راه دشواری که در پیش دارد می‌پردازد.

یکی از بهترین نمایشنامه‌هایی که می‌توان از نویسنده یافت، «مرغ دریایی» است که چخوف نبوغ فوق‌العاده خودش در این زمینه را به رخ همگان می‌کشد و در سطح افراد بزرگی چون شکسپیر قرار می‌گیرد.

این کتاب دارای داستانی پیچیده و دشوار است که احتمالاً هر فردی با نخستین نگاه هیچ‌چیزی از آن متوجه نشود. نویسنده در این اثر سعی کرده تا حد امکان از تفسیر بخش‌ها انصراف دهد و آن را در اختیار خواننده قرار داده است.

بهترین کتاب های آنتون چخوف

2 – سه خواهر

کتاب «سه خواهر» یکی دیگر از آثار مشهور این نویسنده روسی است که شرایط ذلت‌بار و فقر آلود مردم روسیه در اواخر قرن نوزدهم را به تصویر می‌کشد.

داستان اصلی این کتاب راجع به خانواده‌ای به نام «پروزروف» است که در آن سه خواهر بانام‌های اولگا، ماشا و ایرینا به همراه برادری بانام آندره‌ئی زندگی می‌کنند.

این خانواده از شرایط اقتصادی و مالی فعلی اصلاً راضی نیست و فقر آنان را فرا گرفته است. آنان کاملاً امیدشان را ازدست‌داده و آینده را تیره‌وتار می‌بینند.

بهترین کتاب های آنتون چخوف

3 – امید

آخرین کتابی که می‌خواهیم از لیست بهترین آثار این نویسنده به شما معرفی کنیم، «امید» نام دارد که به‌صورت کلی راجع به سبک زندگی صحبت می‌کند و راهنمای بسیار خوبی برای کسانی است که به دنبال سبک زندگی صحیحی هستند.

افراد علاقه‌مند، جملات ارزشمند و گوهربار آنتوان چخوف را در یک کتاب به نام «امید» جمع‌آوری کرده‌اند که می‌توانند تأثیرات عمیقی روی افکار و رفتار شما داشته باشند.

بهترین کتاب های آنتون چخوف

جمع‌بندی

آنتون چخوف از برجسته‌ترین نویسنده‌های بود که در سرتاسر به زندگی از بیماری رنج می‌برد. بااینکه عمر کوتاهی داشت، اما بیش از 700 اثر ادبی به دنیای ادبیات معرفی کرد و میراث عظیمی از خودش به‌جا گذاشت.

بسیاری از افراد صاحب‌نظر او را هم‌رده افراد بزرگی مثل شکسپیر قرار می‌دهند و او را ستایش می‌کنند.

اگر تابه‌حال هیچ‌کدام از آثار آنتوان چخوف را مطالعه نکرده‌اید، حتماً همین امروز کتاب‌های او را در برنامه مطالعه روزانه خود بگنجانید تا با طرز فکر و سبک زیبای او آشنا شوید.

در این مقاله سعی کردیم به داستان زندگی + بهترین کتاب‌های آنتون چخوف بپردازیم.

نظر شما چیست؟ به نظرتان بهترین کتاب‌های آنتون چخوف کدام اند؟ کدام اکثر او را خوانده و دوست داشته‌اید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *