اروین دی یالوم؛ روانشناس محبوب در ایران! + بهترین کتاب‌های او


اروین دی یالوم یکی از روانشناسان آمریکایی است که توانست با بنیان‌گذاری الگوی روانشناسی هستی‌گرا به شهرت زیادی دست یابد. او یک از افرادی است بامطالعه سبک فلسفه افرادی مثل ارسطو، سبکی جدید درروانش است امروزی به وجود آورد. او حتی در سال 2002 توانست جایزه انجمن روان‌پزشکی آمریکا را نیز دریافت کند. او بیشتر در ایران با اثر «وقتی نیچه گریست» شناخته می‌شود.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی این نویسنده + بهترین کتاب‌های اروین دی یالم راداریم.

داستان زندگی

اروین دی یالوم در 13 ژوئن 1931 تر واشنگتن آمریکا به دنیا آمد. در سال 1956 موفق شد در رشته پزشکی در بوستون و در 1960 در رشته روان‌پزشکی در نیویورک فارغ‌التحصیل شود.

مدتی بعد و پس‌ازاینکه دوران سربازی را به اتمام رساند، یعنی در سال 1963 استاد دانشگاه استنفورد شد. در همین زمان یک ایده ناب و فوق‌العاده به نام «روانشناسی هستی‌گرا» به ذهنش آمد.

یالوم درزمانی که در دانشگاه حضور داشت آثار متعددی خلق کرد که هرکدام ارزش‌های خاص خودشان را داشتند. او درزمینهٔ رمان‌نویسی نیز موفق عمل کرده و چندین رمان خوب دارد.

اروین دی یالوم

جایزه

او در سال 2002 موفق به دریافت جایزه انجمن روان‌پزشکی آمریکا شد. او بیشتر شهرتش در ایران و دنیا را به خاطر نوشتن کتاب «وقتی نیچه گریست» و پایه‌گذاری روانشناسی هستی‌گرا دارد.

او به خاطر هوش و نبوغی که در نویسندگی دارد توانسته خودش را تا حد زیادی از دیگر نویسندگان جلو بی‌اندازد. او به دلیل سبک ساده و نگارشی روان، به‌سادگی هر مخاطبی را مجذوب خودش می‌کند و چنان خاطرات و تجربیاتش را به قلم می‌نشاند که گویی مخاطب، خود آن‌ها را تجربه کرده است.

او همچنین به خاطر ایده‌های خوبی که ارائه کرده، در بین روانشناسان و روان‌کاوان محبوبیت بسیاری دارد.

او اعتقاد دارد که در عصر حاضر و با توجه به تغییرات گوناگونی که در محیط اطراف ما اتفاق افتاده، دیگر روش‌های قدیمی برای کنترل روح و روان کافی نیست و باید به دنبال روش‌های بهتر و جدیدی باشیم.

هدف اصلی نوشتارهای آروین دی یالوم، روانکاوهای جوانی است که شاید به خاطر منافع خودشان مثل پول یا احساسات، رسالت خودشان را فراموش کنند و به اطرافیان و حتی خودشان آسیب برسانند.

اروین دی یالوم

سبک نوشته‌ها

او در طول داستان‌هایش سعی می‌کند مفاهیم مختلف روانشناسی  را به‌صورت ساده و روان بیان کند تا هر مخاطبی به‌راحتی بتواند آن‌ها را درک کند؛ یعنی حتی اگر شما یک فردی بی‌سواد درزمینهٔ روان‌شناسی باشید، بازهم می‌توانید مفهوم حرف‌های اورا بفهمید.

طبق گفته خودش درمان کردن افرادی که مشکلاتی مرتبط با عشق دارند بسیار سخت و دشوار است و هیچ‌وقت دوست ندارد چنین مراجعانی داشته باشد. البته او با همسر خودش رابطه بسیار مناسبی دارد و او را مانند مرهمی برای درد و رنج‌هایش می‌بیند.

او در تمامی کتاب‌هایش درزمینهٔ روان‌شناسی قصد دارد روی 4 بخش اصلی از زندگی انسان که نقش کلیدی دارند تمرکز کند: تنهایی، فقدان معنا، میرایی و آزادی.

او در داستان‌هایش نحوه واکنش صحیح و غلط در مقابل هرکدام از این‌ها را به ما می‌آموزد و به ما نشان می‌دهد که هر واکنشی چگونه می‌تواند یک نتیجه خاصی داشته باشد.

کتاب جنجالی

او در کتاب «دروغ‌گویی روی مبل» سعی دارد به روایت داستان‌های بعضاً واقعی از روان‌شناسان و بیماران بپردازد و نشان دهد که بسیاری از روانشناسان فقط ادای دکتر بودن درمیاورند و درواقع خودشان یک بیمارند.

اروین دی یالوم می‌گوید که در طول زندگی بارها افرادی را مشاهده کرده‌ام که از مرگ می‌ترسیده‌اند و به همین دلیل هرگز نتوانسته‌اند از زندگی لذت ببرند و انگار دنیا برایشان متوقف‌شده است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتم کتاب «خیره به خورشید نگریستن» را بنویسم که به چنین افرادی کمک کنم.

او پس‌ازآن این کتاب، کمک بسیار زیادی به افرادی کرد که به هر دلیلی از مرگ ترس و وحشت دارند و این باعث شده زندگی برایشان لذت‌بخش نباشد.

درواقع رسالت او افزایش کیفیت زندگی انسان‌هاست و تلاش‌های زیادی نیز در این زمینه انجام می‌دهد.

یالوم با انتشار کتاب «وقتی نیچه گریست» به‌سرعت به شهرت رسید و روزبه‌روز بین ایرانیان محبوبیت بیشتری پیدا کرد. به همین طریق روزبه‌روز تعداد افراد ایرانی که به او ایمیل زده و درخواست می‌کردند تا در ایران یک درس گروهی بگذارد بسیار بالا می‌رفت.

اما او با عرض تأسف گفت که به دلایلی، دیگر علاقه‌ای به ترک کشورش ندارد و به خاطر همین برای برگزاری درس گروهی نمی‌تواند به ایران سفر کند.

این نویسنده طرز فکر خلاقانه و فوق‌العاده‌ای دارد که آن را به‌صورت کامل در کتاب «نیچه» نشان داد.

این کتاب به حدی تأثیرگذار و جذاب بود که کارگردانان زیادی را برای تولید فیلم آن ترغیب کرد و سرانجام در سال 2007 یک فیلم سینمایی با کارگردانی «پینچاس پری» از روی آن ساخته شد و به روی پرده سینما رفت.

پس‌ازآن و در سال 2014، یک فیلم به‌صورت مستند ضبط شد که به بررسی زندگی و فعالیت‌هایی که او در زندگی داشت می‌پرداخت.

بهترین کتاب اروین دی یالوم کدام است؟

اروین دی یالوم تاکنون کتاب‌های زیادی درزمینهٔ روان‌شناسی منتشر کرده است ولی تقریباً اکثر افرادی که اورا می‌شناسند

به خاطر اثر بی‌نظیر «وقتی نیچه گریست» است.

او در کتاب‌هایش به زبانی ساده اصول روان‌شناسی را به مخاطبان می‌آموزد و آنان را

با روش‌های آشنا می‌کند که برای درکشان نیاز به هیچ سواد خاصی ندارد.

در زیر یک نگاه کلی به این کتاب می‌اندازیم:

وقتی نیچه گریست

این کتاب معروف‌ترین کتاب اروین دی یالوم است که طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد.

این کتاب دارای داستانی پرپیچ‌وخم است و قصد دارد تاریخ معاصر فلسفه را تصویر بکشد.

شخصیت‌هایی که در این کتاب با آن‌ها مراجعه خواهید کرد برگرفته از تخیل نویسنده و

به همراه چندین فیلسوف و نویسنده دیگر است که یک قرار ملاقات با یکدیگر می‌گذراند.

در جای‌جای این کتاب می‌توان نکات بسیار آموزنده‌ای پیدا کرد که در هرکدام به‌صورت مجزا نیز می‌توانند در زندگی به کار گرفته شوند.

بهترین کتاب های اروین دی یالوم

جمع‌بندی

اروین دی یالوم یکی از تأثیرگذارترین و خلاق‌ترین روانشناس‌های قرن بیست و یکم است که

با ایده روانشناسی هستی‌گرا توانست کمک بسیار به افراد سرتاسر جهان کند تازندگی‌شان را بهبود داده و همواره لذت ببرند.

او با تحلیل و بررسی فلسفه‌های دوران قدیم و دانشمندانی مثل ارسطو،

یک سبک جدید در روانشناسی به وجود آورد که جذابیت آثارش نیز به خاطر همین خلاقیت بی‌نظیرش است.

در این مقاله سعی کردیم داستان زندگی + بهترین کتاب‌های اروین دی یالوم را به شما معرفی کنیم.

نظر شما چیست؟ به نظرتان بهترین کتاب‌های اروین دی یالوم کدام اند؟ کدام اثر اورا خوانده و دوست داشته‌اید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *