اگر بخواهیم نگاهی به انتشاراتی‌های قدیمی و برتر ایرانی داشته باشیم، حتماً نام «انتشارات ققنوس» را خواهیم دید. این انتشاراتی که در سال 1356 شروع به کارکرد و فعالیت آن تا به کنون نیز ادامه دارد، در ابتدا انتشارات «امیر» نام داشت که پس مدتی به «ققنوس» تغییر نام داد. این انتشاراتی تا به کنون هزاران کتاب در کشور منتشر کرده است.

در این مقاله از بلاگ کتابتا به معرفی این انتشاراتی می‌پردازیم.

شروع کار انتشارات ققنوس

تأسیس انتشارات ققنوس به بهمن سال 1356 برمی‌گردد. مؤسس این مجموعه «امیرحسین زادگان» نام داشت که کار خودش را در جنوب غربی تهران راه‌اندازی کرد و در کتاب‌فروشی «امیر» به فعالیت می‌پرداخت.

مدتی بعد به دلایل مختلفی این کتاب‌فروشی به بازار بین‌الحرمین تهران انتقال یافت؛ همان زمان بود که نامش نیز تغییر یافت و نام «امیر» برای آن برگزیده شد.

پس‌ازآن انتشارات امیر حدوداً دو سال در بازار فعالیت کرد و در سال 1356 تصمیم گرفت نام خودش را به همان نام امروزش یعنی «ققنوس» تغییر دهد. پس‌ازاین تغییر آن‌ها نخستین کتاب خودشان به نام «توراندخت» را منتشر کردند و درصدد انتشار کتاب‌های بیشتری بودند.

انتشارات ققنوس

برای برخی از کتاب‌های این مجموعه امکان انتشار در بازار وجود نداشت؛ به همین دلیل مدیر این مجموعه به‌شدت برای انتقال این انتشارات به بازار نشر و عرضه کتاب ایران تلاش می‌کرد.

پس از مدتی تلاش بی‌وقفه و رضایت دادن محمود کاشی‌چی، آنان یک فروشگاه خریداری کردند و در فعالیت خود را در آن معطوف کردند؛ در حال حاضر و پس از سی سال، هنوز هم آن فروشگاه در بازارچه کتاب وجود دارد و سالیانه افراد زیادی برای بازدید از آثار ادبی و فرهنگی به آن مراجعه می‌کنند.

در ابتدای کار ققنوس آنان کتاب‌های «توراندخت»، اثربرتولت برشت، منظومهخاک و … را منتشر کردند.

درزمانی که انقلاب اسلامی در حال شکل گرفتن بود، این انتشاراتی تصمیم گرفت آثاری که به دلیل تسلط ساواک و رژیم پهلوی امکان حضورشان در بازار وجود نداشت را منتشر کند. به این دست کتاب‌ها در آن زمان «جلد سفید» گفته می‌شد.

ازجمله این کتاب‌ها می‌توان به گذشته چراغ راه آینده است، بچه‌های دیروز که به میدان آمدید به میدان آمدنتان مبارک باد و … اشاره کرد که همگی در آن زمان به‌نوبه خود اثر زیادی روی مردم داشتند.

این انتشاراتی تا به امروز بیش از هزاران جلد کتاب روانه بازار کرده است و ازجمله قدیمی‌ترین و بهترین انتشارات ایرانی به شمار می‌آید.

کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق معروفترین کتاب انتشارات ققنوس است که هنگام انتشار فروش زیادی را تجربه کرد. مترجم این کتاب ارسلان فصیحی بود.

جمع‌بندی

انتشاراتی ققنوس یکی از انتشاراتی‌های قدیمی و مطرح ایرانی است که تا به کنون هزاران اثر منتشر کرده است. این انتشارات در زمان انقلاب اسلامی نقشی اساسی داشت و باعرضه کردن کتاب‌هایی که در آن زمان ممنوع بود، کمک زیادی به شکل‌گیری این انقلاب کرد.

بااینکه ایران عضو کنوانسیون برن نیست، اما «ققنوس» از سال 1380 سعی می‌کند قانون کپی‌رایت را رعایت کند و تا جایی که ممکن است، از انتشار بدون اجازه آثار نویسندگان خارجی جلوگیری می‌کند.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انتشارات ققنوس بپردازیم.

نظر شما چیست؟ تابه‌حال از آثار انتشارات ققنوس استفاده کرده‌اید؟ نظرتان راجع به آنان چیست؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *