معرفی انتشارات نشر چشمه


انتشارات نشر چشمه یکی از قدیمی‌ترین انتشاراتی‌های ایرانی است که از سال 1364 تا به امروز اقدام به معرفی و انتشار کتاب درزمینهٔ مختلف کرده و تا به امروز صدها عنوان از آن به چشم می‌خورد. نشر چشمه بیشتر به خاطر ترجمه کتاب «جزء از کل» شناخته می‌شود.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی این انتشاراتی راداریم.

شروع کار

انتشارات نشر چشمه برای اولین بار در سال 1364 فعالیت خودش را رسماً آغاز کرد. در ابتدا فعالیت بسیار کمی داشت و به چاپ تعداد اندکی کتاب می‌پرداخت. در ابتدا مشغول کتاب‌فروشی بود و رفته‌رفته و با گذر زمان به‌سوی چاپ کتاب رفت. در ابتدا تمام تمرکزشان روی کتاب‌فروشی بود و با گذر زمان توانستند یک انتشاراتی خوب راه‌اندازی کنند.

پس از مدتی از چاپ کتاب، ناگهان به‌سرعت پیشرفت کردند تا نهایتاً در سال 1388 تقریباً 270 عنوان کتاب به چاپ رسانده بودند.

نشر چشمه بیشتر به خاطر انتشار کتاب‌های ادبی شناخته می‌شود اکثر کتاب‌های چاپ‌شده و توسط این انتشارات نیز درزمینهٔ ادبیات هستند؛ ازجمله از نویسندگان بزرگ معاصر ایران که نشر چشمه اقدام به چاپ آثار آن‌ها کرده می‌توان به «احمد شاملو»، «محمود دولت‌آبادی»، «فریدون مشیری»، «علی‌اشرف درویشیان» و «صادق هدایت» اشاره کرد. نمونه‌های ذکرشده تنها بخش کوچکی از کسانی است که این نشریه توانسته با انتشار کتاب‌های آنان به شهرت برسد.

این نشریه علاوه بر نویسندگان مشهور، همکاری زیادی با نویسندگان و مترجمان تازه‌کار داشت و به همین دلیل در سال 1388 توانست بیش از ده جایزه به دست آورد.

علاوه بر فعالیت درزمینهٔ ادبی، نشر چشمه درزمینهٔ بسیار دیگری ازجمله فلسفه، سیاست، اقتصاد، کودک و نوجوان، موسیقی، سینما، تئاتر و … نیز فعالیت زیادی دارد و کتاب‌های گوناگونی درزمینهٔ یادشده چاپ کرده است. در چند سال گذشته این انتشاراتی اقدام به دسته‌بندی کتاب‌هایش کرده تا مخاطبان خیلی ساده‌تر بتوانند به عناوین موردنظرشان دستیابی داشته باشند به‌طوری‌که هر مجموعه بر اساس ویژگی‌هایی مثل کیفیت تنظیم‌شده است.

طبق گفته خود نشر چشمه آنان هدفشان این است که کارهایی باکیفیت بالا ارائه دهند و با بهره‌ی گیری از نظرات منتقدان، ضعف‌هایشان را برطرف و به پیشرفت بیشتری دست یابند و از جهت‌گیری‌های بی‌دلیل جلوگیری کنند.

یکی از رویاهای این انتشاراتی حضور در خانه‌های تمام ایرانی‌ها و انتشار کتاب‌هایشان به سرتاسر جهان است و قصد دارند تبدیل به ناشر جهانی شوند.

انتشارات نشر چشمه

جزء از کل

معروف‌ترین کتاب انتشارات نشر چشمه کتاب جزء از کل نوشته «استیو تولتز» است که توسط پیمان خاکسار به زبان فارسی برگردانده شده است.

جمع‌بندی

نشر چشمه یکی از قدیمی‌ترین انتشاراتی‌های ایرانی است که ابتدا فعالیت خودش را درزمینهٔ کتاب‌فروشی آغاز کرد وبه مرور زمان و با پیشرفت، به چاپ کتاب روی آورد و تا به امروز توانسته موفق به چاپ صدها کتاب و به دست آوردن ده‌ها جایزه مختلف شود.

اکثر کتاب‌های انتشارات نشر چشمه ادبی است اما علاوه بر این، درزمینهٔ‌های گوناگون دیگری ازجمله فلسفه و کودک و نوجوان نیز اثار باکیفیت زیادی دارند.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انتشارات نشر چشمه بپردازیم.

نظر شما چیست؟ تابه‌حال کتاب‌های نشر چشمه را مطالعه کرده‌اید؟ تأثیرات آن برایتان چه بوده است؟ حتماً نظراتتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *