رومن گاری؛ نویسنده‌ای همه‌فن‌حریف در زندگی! + بهترین کتاب‌های او


رومن کاتسف که بیشتر بانام مستعار رومن گاری شناخته می‌شود، یکی از نویسنده‌های سیاسی فرانسوی که در طول زندگی در عنوان‌های مختلفی به فعالیت می‌پرداخت؛ او علاوه بر نویسندگی به فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی نیز می‌پرداخت و یک دیپلمات فعال در شهرهای مختلف بود. او حتی در طول جنگ جهانی دوم به‌عنوان خلبان نیز فعالیت کرد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا به داستان زندگی + بهترین کتاب‌های رومن گاری می‌پردازیم.

داستان زندگی

رومن گاری در 8 مه 1914 در ویلنسیوس امروزی چشم به جهان گشود. خانواده‌ او افرادی دینی و یهودی بودند.

درحالی‌که رومن در سال‌های اولیه زندگی‌اش به سر می‌برد، پدرش او و مادرش را در سال 1925 ترک کرده و با زنی دیگر ازدواج نمود.

پس از ترک رومن و مادرش، آن‌ها باهم به زندگی پرداختند و خودشان امرارمعاش را تأمین می‌کردند. آن‌ها مدتی در ویلنسیوس، سپس به ورشو لهستان حضور داشتند.

در سال 1928 و درحالی‌که رومن تنها نوجوانی 14 ساله بود، با مادرش به شهر نیس فرانسه مهاجرت کرد. او بعدها داستان 30 سال از زندگی خودش را به‌صورت کامل در کتاب میعاد در سپیده‌دم منعکس کرد.

رومن گاری

تحصیل

ازآنجایی‌که علاقه زیادی به حقوق داشت، تصمیم گرفت در رشته حقوق در فرانسه به تحصیل بپردازد. او مدتی را در «اکس-ان-پروونس» تحصیل کرد و سپس به پاریس رفت.

مدتی بعد رومن تصمیم گرفت درزمینهٔ خلبانی نیز به مهارت دست پیدا کند؛ به همین دلیل در پایگاه هوایی «آوورد» رفت و در نیروهای هوایی فرانسه مهارت خلبانی را فراگرفت.

هنگامی‌که ارتش نازی هیتلر کشور فرانسه را به اشغال خود درآورد، رومن گاری به‌سرعت از کشور خود فرار کرد و به انگلیس رفت و به نیروهای آزاد فرانسوی ملحق شد. پس‌ازاین به اروپا و افریقای شمالی اعزام گردید و به‌عنوان سرباز جنگید.

او در طول زندگی تقریباهمیشه در دنیای سیاست و جنگ حضور داشت؛ به همین دلیل اولین کتاب خودش به نام «تربیت اروپایی» را نیز در همان دوران حضور در ارتش نوشت.

رومن گاری

در سال 1945 و به دلیل نگارش همین کتاب، توانست جایزه «منتقدین» را از کشور فرانسه دریافت کند.

گاری فعالیت‌های مفید زیادی در ارتش انجام می‌داد و درزمینهٔ مختلفی به‌به آنان سود می‌رساند؛ به همین دلیل جوایز متعددی دریافت کرده بود.

مدتی بعد و با پایان جنگ جهانی دوم، او بر مدرک حقوق خودش تکیه کرد و به‌عنوان دیپلمات به شهرهای مختلف می‌رفت و کار می‌کرد.

او حتی یکی از اعضای سازمان ملل نیز بود؛ ابتدا به‌عنوان سخنگوی هیئت نمایندگان فرانسوی در نیویورک و پس‌ازآن نیز در شهر لندن.

رومن گاری در این زمان تحت‌فشار جسمی زیادی بود و پس از حضور و اقامت در نیویورک به‌شدت خسته بود. به همین دلیل تصمیم گرفت برای مدتی تمام‌کار هارا رها کرده و به استراحت بپردازد.

در سال 1956، اولین کتاب نام دار خودش به نام «ریشه‌های آسمان» را نوشت که توانست جایزه «گنگور» را به دست آورد.

پس از سه ماه نیز به شغل خودش بازگشت.

ازدواج

رومن گاری در طول زندگی سیاسی خودش تنها دو بار ازدواج کرد. اولین فردی که او به‌عنوان همسر برگزید «لزلی بلانش» نام داشت که به دلایل متعددی، در سال 1963 از او جدا شد.

پس‌ازاین ازدواج ناموفق، رومن با «جین سیبرگ» که هنرپیشه‌ای مطرح بود ازدواج کرد؛ زندگی مشترک این دو 7 سال به درازا کشید و رومن بعدها در سال 1970، وقایع زندگی‌اش با این هنرپیشه را در کتاب «سگ سفید» به روی کاغذ آورد.

در طی این سال‌ها، آن دو صاحب فرزندی به نام دیه‌گو شدند که مدتی را در اسپانیا سپری کرد. رومن گاری بعدها از زندگی پسرش در اسپانیا الگو گرفت و نقش‌های مومو و مادموازل را در رمان «زندگی پیش رو به وجود آورد».

رومن گاری در سرتاسر عمرش زندگی سیاسی داشت به همین دلیل هیچ‌وقت کتاب‌هایش را با  نام خود منتشر نکرد و تمام 12 رمانش را بانام مستعار نوشت.

ازجمله این نام‌ها می‌توان به Fosco Sinibaldi,Shatan Bogat,Emile Ajar اشاره کرد. معروف‌ترین نامی که او در داستان‌هایش استفاده می‌کرد، همین نام «رومن گاری» بود که ریشه‌ای روسی دارد. او این نام را به حالت آمریکایی درآورد و از آن استفاده کرد.

شاید باورش برایتان سخت باشد که گاری، تنها نویسنده‌ای است که توانست جایزه «گنگور» را دوبار به دست آورد. این جایزه درواقع فقط و فقط یک‌بار به هر نویسنده‌ای داده می‌شود اما رومن گاری به دلیل نام‌های مستعاری که در داستان‌هایش استفاده می‌کرد دو بار این جایزه را دریافت نمود.

او برای دومین بار برای نوشتن کتاب «زندگی در پیش رو» که بانام مستعار نویسنده «امیل آژار» منتشر کرده بود به دست آورد و پسرعمویش به‌جای او جایزه را دریافت کرد.

رومن گاری بعدها این موضوع را در کتاب خودش به نام «زندگی و مرگ امیل آژار» فاش کرد.

در کارنامه گاری، علاوه برنوشتن کتاب، فیلنامه‌هایی نیز به چشم می‌خورد. ازجمله فیلم‌نامه «طولانی‌ترین روز» و همچنین «قتل» که پس از نوشتن آنان، کارگردانی را بر عهده گرفت که همسر خودش نیز در آنان حضور داشت.

رومن گاری

مرگ

رومن گاری در 2 دسامبر 1980 و به‌صورت غیرمنتظره پس از مرگ همسرش، اقدام به خودکشی با گلوله کرد. در یادداشت‌هایی که بعداً از او پیدا شد چنین نوشته‌شده بود: «دلیل این کار مرا در زندگینامه شب آرام می‌توانید پیدا کنید»

او در «زندگی آرام» نوشته بود که «دلیل این کار من به خاطر همسرم نبود. درواقع دیگر کاری نداشتم که انجام دهم. واقعاً خوش گذشت و خدافظ»

بهترین کتاب‌های رومن گاری کدام اند؟

حالا که این نویسنده بزرگ و ماجراجو را شناختید و یک دید کلی راجع به او پیدا کردید، قطعاً به دنبال بهترین کتاب‌های او برای مطالعه خواهید گشت.

در زیر بهترین کتاب‌های رومن گاری را به شما معرفی می‌کنیم:

1 – زندگی پیش رو

کتاب «زندگی پیش رو» ازنظر بسیاری از افراد صاحب‌نظر بهترین کتاب این نویسنده به شمار می‌آید.

این کتاب راجع به پسربچه‌ای است که قصد دارد در این دنیای تاریک و سیاه، زندگی و مفهوم آن را کشف کند.

شخصیت اصلی این کتاب «مومو» نام دارد که عربی- فرانسوی است. او در طی داستان از زمانی که سه‌ساله شده تا پایان عمرش را روایت می‌کند.

بهترین کتاب های رومن گاری

2 – خداحافظ گری کوپر

دومین اثر از بهترین کتاب‌های رومن گاری، «خداحافظ گری کوپر» نام دارد.

نویسنده در این کتاب به روایت و بررسی یکی از دوره‌های تاریخی حساس در آمریکا یعنی دهه 60 می‌پردازد.

شخصیت اصلی این داستان پسر جوان به نام «لنی» است که در طی جنگ پدر خودش را از دست می‌دهد و خودش نیز از شرکت در جنگ ویتنام به‌شدت متنفر است. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد از آمریکا خارج‌شده و به سوئیس برود.

بهترین کتاب های رومن گاری

3 – معنای زندگی‌ام

سومین و آخرین کتابی که می‌خواهیم از این نویسنده به شما معرفی کنیم، «معنای زندگی‌ام» نام دارد که شامل آخرین گفتگوهایی است که این نویسنده دقایقی قبل از مرگ با اطرافیانش داشته است.

در این کتاب ما با بخشی از خاطرات تلخ و شیرینی که نویسنده در طول زندگی داشته روبرو هستیم که خود او برای ما روایت می‌کند.

بهترین کتاب های رومن گاری

جمع‌بندی

رومن گاری یکی از بهترین نویسندگان فرانسوی است که در سرتاسر زندگی خودش در جنگ‌ها و ارتش حضور داشت و در جنگ جهانی دوم نیز نقش مهمی را ایفا کرد.

او علاوه بر نویسندگی، به‌عنوان دیپلمات و فیلم‌نامه‌نویس نیز فعالیت می‌کرد. تقریباً تمام کتاب‌های رومن گاری در طول زندگی سیاسی او نوشته‌شده است.

در این مقاله سعی کردیم به داستان زندگی + بهترین کتاب‌های رومن گاری بپردازیم.

نظر شما چیست؟ به نظرتان بهترین کتاب‌های رومن گاری کدام اند؟ کدام اثر اورا خوانده و دوست داشته‌اید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *