لئو تولستوی؛ نویسنده‌ای فرهنگ‌ساز! + بهترین کتاب‌های او


لئو تولستوی یک فعال سیاسی و اجتماعی و همچنین یکی از بهترین نویسنده‌های روسی بود که در طول زندگی‌اش کارهای فرهنگی و اجتماعی بسیاری انجام داد. او با نوشتن رمان طولانی «جنگ و صلح» و همچنین «آنا کارنی‌ها» به شهرت رسید. او امروزه در کشور خودش روسیه، طرفداران زیادی دارد و برای یادبود او نیز سکه طلایی ضرب کرده‌اند. او در طول دوران حیاتش به شهرت رسید ولی هرگز زندگی تجملاتی نداشت و سعی می‌کرد ساده‌زیست باشد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا به معرفی این نویسنده + بهترین کتاب او می‌پردازیم.

داستان زندگی

لئو تولستوی در 28 اوت 1828 در پاسنایا پالیانا شهر تولا- روسیه چشم به جهان گشود. خانواده او دارای پیشینه تاریخی بسیار کهنی بودند و همگی در طول زندگی از افراد بزرگ جامعه به شمار می‌رفتند.

پدرش «ایلیم تولستوی» نام داشت و مادرش «ماریا نیکلایونا والکونسکایا» یک شاهزاده خانم بود.

کودکی او غم‌انگیز بود و سن زیادی نداشت که پدر و مادرش را از دست داد. مادرش در دوسالگی او فوت کرد و پدرش نیز در 9 سالگی او از دنیا رفت.

پس از مرگ پدر و مادرش به سرپرستی عمه خودش درآمد و ادامه زندگی را با او گذراند.

در سال 1844 به دانشگاه قازان رفت و در رشته زبان‌های شرقی مشغول فعالیت شد. پس از سه سال دوباره تصمیم خودش را عوض کرد رشته خودش را به حقوق تغییر داد و در سال 1846 در این رشته تحصیل کرد.

او به دلیل 350 کارگر فقیری که پدر مادرش به او سپرده بودند با تمام توان تلاش می‌کرد تا مدرک وکالت خودش را دریافت کند تا بتواند زندگی آنان را بهبود بخشیده و از سختی‌های زندگی آنان بکاهد.

لئو تولستوی بار دیگر در سال 1847 به‌صورت کامل تحصیل در دانشگاه حقوق را رها کرده و به شهر خودش می‌رود.

او حضور مستمری در طول مأموریت قفقاز در روسیه داشت؛ او در سال 1851 در ارتش نام‌نویسی کرده بود و در طی آن، به این مأموریت اعزام گردید.

در همان سال و درحالی‌که در فصل تابستان به سر می‌برد، تصمیم گرفت اثر «کودکی» را به رشته تحریر درآورد و تقریباً یک سال پس از اتمام این کتاب، در مجله معاصر چاپ می‌شود.

تولستوی از همان اوایل علاقه زیادی به نوشتن داشت اما زمانی که در ارتش تزار خدمت می‌کرد دیگر به‌صورت حرفه‌ای وارد نویسندگی شد.

او به دلیل حضور مستمر او در طول جنگ‌های مختلف در روسیه، تجارب ارزشمند زیادی به دست آورده بود؛ این تجربه‌ها کمک بسیاری به او کرد که به خلق داستان‌های فوق‌العاده و شخصیت‌های بی‌نظیر دست بزند. او نگاهی جستجوگر بین مردم داشت که همین باعث شد نوشته‌های بسیار پربارتری به وجود آورد.

لئو تولستوی

اصلاح کردن آموزش‌وپرورش

لئو تولستوی در طول زندگی نکاه خاص و ویژه‌ای به آموزش‌وپرورش داشت و قصد ایجاد تغییرات روی آن را در ذهن می‌پروراند.

او به خاطر همین افکارش تصمیم گرفت در طول پنج سال از سال 1857، به کشورهای مختلف در اروپای غربی برود. او در این سفرها با افراد مشهور زیادی ازجمله چارلز دیکنز، ایوان تورگنیف و … دیدار کرد و افکار خودش را با آنان به اشتراک گذاشت.

تولستوی هنگامی‌که از سفر به کشور خودش بازگشت، تجارب بسیار زیادی به دست آورده بود به همین دلیل تصمیم گرفت شروع به نوآوری درزمینهٔ آموزش کند.

بر اساس این نوآوری‌ها شروع به ساخت دبستان‌های مختلفی در سراسر روستای کشورش مشغول شد.

لئو تولستوی

بهترین کتاب‌های لئو تولستوی کدام اند؟

لئو تولستوی بدون شک یکی از بهترین نویسندگان تاریخ روسیه و جهان است و با نوشتن آثار تاریخی فوق‌العاده و بی‌نظیر به‌خصوص رمان «جنگ و صلح» توانست به شهرتی جهانی دست یابد و امروزه در سرتاسر روسیه طرفداران زیادی دارد که هنوز که هنوز است برای او مراسم یادبود برگزار می‌کنند تا حدی که سکه‌ای نیز برای یادبود او در کشور روسیه ضرب شده است.

بر همین اساس شاید بد نباشد 3 مورد از بهترین آثار این نویسنده را به شما معرفی کنیم تا از خواندشان لذت ببرید:

1 – جنگ و صلح

مشهورترین کتاب لئو تولستوی «جنگ و صلح» نام دارد که یک رمان طولانی و تاریخی است و به روایت وقایع تاریخی و سیاسی در روسیه بین سال‌های 1805 تا 1820 می‌پردازد.

موضوع اصلی این کتاب راجع به جنگ‌های بزرگی است که بین روسیه تزاری با هدایت «تراز الکساندر» و همچنین دولت فرانسه که به دست «ناپلئون بناپارت» قرار دارد رخ می‌دهد.

بهترین کتاب های لئو تولستوی

2 – مرگ ایوان ایلیچ

دومین اثر از بهترین کتاب‌های لئو تولستوی «مرگ ایوان ایلیچ» نام دارد که دارای داستانی فوق‌العاده است.

داستان این کتاب راجع به یک قاضی بزرگ روسی است که در چند قدمی مرگ قرار دارد؛ در همین شرایط است که پاسخ بزرگ‌ترین مشکلات و گره‌هایی که در زندگی‌اش وجود دارد را میابد و دلیل آن‌ها را می‌فهمد.

اگر به دنبال بهترین رمان‌هایی که راجع به مرگ وجود دارند بپردازید، قطعاً «مرگ ایوان ایلیچ» جزء آنان خواهد بود.

هرچند تولستوی در تمامی آثارش کم‌وبیش موضوع مرگ را بررسی می‌کند، اما در اثر «مرگ ایوان ایلیچ» به‌صورت کامل و فوق‌العاده مرگ را به روش فلسفی موردبررسی قرار می‌دهد و حقایق آن را برای ما آشکار می‌کند.

بهترین کتاب های لئو تولستوی

3 – اعتراف

سومین و آخرین کتاب از بهترین کتاب‌های لئو تولستوی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، «اعتراف» نام دارد که به روایت دوران سخت و افسرده زندگی نویسنده روی کره خاکی می‌پردازد.

نویسنده در این کتاب به‌صورت صادقانه و کامل به دنبال دینی است که سعادت را روی کره زمین فراهم کند و نه‌فقط در دنیای آخرت.

بهترین کتاب های لئو تولستوی

جمع‌بندی

لئو تولستوی یکی از بهترین نویسنده‌های و فعالان سیاسی-اجتماعی روسی است که با نوشتن داستان‌های فوق‌العاده و بی‌نظیر توانست به شهرت بسیار زیادی دست یابد.

او در طول زندگی فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی زیادی انجام داد و توانست به شهرت زیادی برسد. تولستوی امروزه در کشور خودش روسیه بسیار محبوب است و برای یاد بودش فعالیت‌های مختلفی ازجمله ضرب سکه انجام داده‌اند.

این نویسنده بیشتر به خاطر نوشتن کتاب فوق‌العاده «جنگ و صلح» شهرت دارد که یک رمان طولانی است که به بررسی اوضاع تاریخی و سیاسی روسیه بین سال‌های 1805 تا 1820 می‌پردازد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خواندن یکی از بهترین کتاب‌های تاریخ ادبیات جهان رادارید، به‌هیچ‌عنوان آثار لئو تولستوی را از دست ندهید.

نظر شما چیست؟ به نظرتان بهترین کتاب‌های لئو تولستوی کدام اند؟ کدام اثر او را خوانده و دوست داشته‌اید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *