انتشارات درسا یکی از نشریه‌های مطرح و قدیمی ایرانی است که در سال 1372 به‌صورت رسمی فعالیت خودش را آغاز کرد و تا به امروز به کار خودش ادامه داده است. صمد رحیمیان چند سال قبل از اینکه انتشارات درسا را به راه اندازد کارهای فرهنگی‌اش را شروع کرده بود و به تولید کتاب‌های و آثار مختلفی درزمینهٔ ادبیات داستانی، علوم سیاسی و … می‌کرد. انتشارات درسا بیشتر به خاطر ترجمه کتاب «انسان در جستجوی معنی» شناخته می‌شود که کتاب پرطرفداری است.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی انتشارات درسا راداریم.

شروع کار

انتشارات درسا به‌صورت رسمی در سال 1372 و توسط صمد ریحیمان آغاز به کارکرد. صاحب‌امتیاز این مجموعه تقریباً 10 سال پیش از راه‌اندازی این نشریه در حوزه تولید کتاب فعالیت می‌کرد. در سال 1364 صمد رحیمیان مجبور شد شرکت پخش ویس خودش را تعطیل کند.

مدتی بعد تصمیم گرفت برای بهبود فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش آگاهی هرچه بیشتر ایرانیان، نشریه‌ای به نام انتشارات درسا راه‌اندازی کند که سرانجام این کار را انجام داد و در سال 1372 و پس از دریافت پروانه نشر به‌صورت رسنی شروع به کارکرد.

بعد از گذشت 5 سال از تأسیس این نشریه، نشریه دیگری به نام لیوسا نیز شروع به کارکرد توسط کیوان رحیمیان مدیریت می‌شد و می‌شود.

این دو نشریه هم‌اکنون نیز توسط کیوان رحیمیان اداره می‌شود و هدف و رسالت خودش را بر پایه ارتقا فرهنگ کتاب‌خوانی و دانش ایرانیان قرار داده است که این را در عمل با چاپ، ترجمه و تألیف آثار نویسندگان ایرانی و خارجی به تصویر می‌کشد.

معرفی انتشارات درسا

کتاب انسان در جستجوی معنی

کتاب «انسان در جستجوی معنی» یکی از کتاب‌هایی است که پس از گذشت سال‌ها از چاپ اول آن هنوز هم دارای محبوبیت بسیار بالایی است و سالانه افراد بسیار زیادی در سرتاسر جهان این اثر فوق‌العاده از ویکتور فرانکل را مطالعه می‌کنند.

پس از افزایش محبوبیت روزافزون این کتاب در سرتاسر جهان، انتشارات درسا تصمیم گرفت آن را به زبان فارسی روان برگرداند تا کسانی که تسلط چندانی روز زبان انگلیسی ندارند هم به‌سادگی بتوانند آن را خوانده و درک نمایند.

به‌صورت کلی موضوع این کتاب راجعه کار نویسنده در اردوگاه‌های کار اجباری است و رنج‌هایی که کشیده است را به تصویر می‌کشد.

مترجم‌های این کتاب نهضت فرنودی مهر صالحیان و مهین افسر کشمیری میلانی بودند.

جمع‌بندی

انتشارات درسا یکی از نشریه‌های قدیمی ایرانی است که فعالیتش را در سال 1372 و توسط صمد رحیمان آغاز کرد و کمک زیادی به ارتقای فرهنگ کتاب‌خوانی در ایران نموده است. صاحب‌امتیاز این شرکت در سال 1364 و قبل از تأسیس این نشریه شروع به تولید آثار مختلفی درزمینهٔ کتاب کرده بود و ازاین‌رو دارای تجربهٔ بسیاری برای هدایت یک نشریه بود.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انتشارات درسا بپردازیم.

نظر شما چیست؟ تابه‌حال آثار انتشارات درسا را مطالعه کرده‌اید؟ کیفیت آثار آنان چطور بوده است؟ این آثار را به دیگران نیز توصیه می‌کنید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *