انتشارات قطره یکی از قدیمی‌ترین انتشاراتی‌های ایرانی است که از سال 1367 به‌صورت خصوصی و رسمی فعالیت خودش را درزمینهٔ انتشار کتاب شروع کرد و تا به امروز به کار خود ادامه داده است و بیش از 2100 عنوان کتاب را برای مردم ایران به چاپ رسانده است. این مجموعه تا به امروز باوجود انواع مشکلاتی که وجود داشته است تلاش کرده مسیر خودش را ادامه دهد که نتیجه آن بهبود روزافزون فرهنگ کتاب‌خوانی در ایران بوده است. انتشارات قطره بیشتر به خاطر نوشتن کتاب «وقتی نیچه گریست» به شهرت رسیده است.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی انتشارات قطره راداریم.

شروع کار

هنگامی‌که بخواهیم نگاهی به تاریخچه به وجود آمدن انتشاراتی‌های ایرانی بی اندازیم و آنان را معرفی کنیم، نام «نشر قطره» همیشه به چشم می‌خورد. این انتشاراتی در سال 1367 به‌منظور چاپ کتاب و درنهایت افزایش خرد مردم ایران تأسیس شد و کتاب‌های مختلفی درزمینهٔ متعدد منتشر می‌کرد.

عمده کتاب‌های این مجموعه درزمینهٔ ادبیات و زبان‌شناسی است اما درزمینهٔ دیگری مثل تئاتر و ادبیات نمایشی، رمان و داستان، روانشناسی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، شناخت نامه و خاطرات، فلسفه و عرفان نیز فعالیت‌های گسترده و زیادی دارد.

یکی از مشهورترین کتاب‌های این نشریه «روی صحنه آبی» نام دارد که توسط اکبر رادی بین سال‌های 1382 تا 1384 به چاپ رسید؛ این اثر یک مجموعه نمایشنامه است که شهرت زیادی نیز دارد.

این مجموعه همیشه سعی می‌کند برای کمک دادن به خانواده‌ها در حل مشکلات روانی آنان، کتاب‌هایی را با کمک روان‌شناسان و پزشکان منتشر کند تا آگاهی مردم در چنین زمینه‌هایی بالا رفته و اطلاعات مفیدی به دست آورند.

کتاب وقتی نیچه گریست

یکی از مشهورترین کتاب‌های ترجمه‌شده توسط این مجموعه «وقتی نیچه گریست» نام دارد که توسط «آروین یالوم» نوشته‌شده است.

این کتاب دارای داستانی فلسفی و خیالی است که در طی آن نویسنده به روایت زندگی فردی خیالی به نام «فریدریش نیچه» می‌پردازد و روزهای جوانی و بیماری او را به‌صورت کامل برای ما شرح می‌دهد.

این کتاب هنگامی‌که منتشر شد طرفداران بسیار زیادی در دنیا به دست آورد و تعداد زیادی از آن به فروش رفت؛ انتشارات قطره پس از دیدن به این موضوع تصمیمی گرفت این کتاب را به زبان فارسی روان برگرداند تا ایرانی‌ها نیز بتوانند از آن بهره کافی ببرند.

ترجمه این کتاب بر عهده سپیده حبیب بود.

معرفی انتشارات قطره

جمع‌بندی

انتشارات قطره یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین انتشاراتی‌های ایرانی است که تا به امروز به انتشار بیش از 2100 کتاب درزمینهٔ مثل تئاتر، فلسفه و … کرده است و کمک شایانی به افزایش فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور ایران نموده است.

این نشریه بیشتر به خاطر ترجمه کتاب «وقتی نیچه گریست» از آروین دی یالوم شناخته می‌شود و به دلیل کتاب‌هایی که به‌صورت اختصاصی برای درمان مشکلات روانی خانواده‌ها تولید می‌کنند به محبوبیت رسیده است.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انتشارات قطره بپردازیم.

نظر شما چیست؟ تابه‌حال از آثار انتشارات قطره استفاده کرده‌اید؟ کیفیت آن‌ها چطور بوده است؟ حتماً نظرات را در بخش کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *