انتشارات چترنگ یکی از نشریه‌های نسبتاً تازه‌کار ایرانی است که فعالیت خودش را از سال 1394 آغاز کرده و کارش را تا به امروز ادامه داده است. موسس این مجموعه شهاب جهانگیری بود که باهدف چاپ و نشر کتاب‌های خوب ولی نایاب در بازار ایران تصمیم گرفت پا به دنیای کتاب بگذارد. معروف‌ترین کتاب ترجمه‌شده توسط انتشارات چترنگ «سیر عشق» نام دارد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی انتشارات چترنگ راداریم.

شروع کار

انتشارات چترنگ فعالیت خودش را رسماً از سال 1394 آغاز کرد و هدف آن تنها یک‌چیز بود: «چاپ، ترجمه و نشر کتاب‌هایی که باید توسط ایرانیان خوانده شوند اما در بازار وجود ندارند»

این نشریه از همان روز اول کارش شروع به ترجمه کتاب‌های مطرح خارجی نمود 2 تا آنان را به بازار کتاب ایرانی وارد کند.

مدیر این نشریه یعنی «شهرام جهانگیری» هدف خودش و انتشارات چترنگ را گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و افزایش آگاهی ایرانیان معرفی می‌کند تا با بالا بردن سطح دانش کشور بتواند ایران به یکی از شادترین و بهترین کشورهای دنیا تبدیل کند.

انتشارات چترنگ از سال 1394 که کارش را به‌صورت رسمی آغاز کرد تا به امروز بیش از 80 عنوان کتاب مختلف رأس به بازار کتاب ایران وارد کرده و بعضی از آنان فروش بسیار بالایی نیز تجربه کرده‌اند.

اکثر کتاب‌های این نشریه در زمینه‌هایی همچون ادبیات، سینما، فلسفه، علمی، روانشناسی و اجتماعی هستند و معمولاً نیز در همین زمینه‌ها کار خودش را جلو می‌برد.

این نشریه سیاستی بر پایه غیرتکراری بودن دارد به این معنی که کتاب‌هایی که توسط دیگر نشریه­‌ها به زبان فارسی برگردانده شده‌اند را سعی می‌کند تا ترجمه نکند تا جزء اولین کسانی باشد که کتاب‌های خارجی را به زبان فارسی برگردانده‌اند.

معرفی انتشارات چترنگ

کتاب سیر عشق

یکی از بهترین و معروف‌ترین کتاب‌هایی که توسط انتشارات چترنگ به زبان فارسی برگردانده شده است «سیر عشق» نام دارد که در زمان انتشار فروش خوبی را تجربه کرد.

نویسنده در این کتاب روابط عاشقانه دو فرند به نام ربیع و گرستن را روایت می‌کند و قصد آرد تا مسیری که عشق از بدو تولد تا رشد و تکاملش می‌پیماید را توضیح دهد.

این کتاب توسط آلن دوباتن نوشته‌شده است و زهرا باختری آن را به زبان فارسی برگردانده است.

جمع‌بندی

انتشارات چترنگ یکی از نشریه‌های خوب و مطرح ایرانی است که فعالیت خودش را از سال 1394 شروع کرده و تا به امروز بیش از 80 عنوان کتاب مختلف را به زبان فارسی بشر گردانده است تا ایرانیان نیز بتوانند از محتوای غنی این آثار بهره ببرند.

معروف‌ترین کتاب این نشریه «سیر عشق» نام دارد که در همان زمان انتشارش توانست فروش بسیار خوبی را تجربه کند.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انتشارات چترنگ بپردازیم.

نظر شما چیست؟ تابه‌حال کتاب‌های این نشریه را مطالعه کرده‌اید؟ تأثیرات آن برایتان چه بوده است؟ آیا حاضرید این آثار را به دیگران نیز معرفی کنید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *