نادر ابراهیمی؛ یکی از بزرگترین شخصیت های ادبیات ایران! + کتاب‌های او


نادر ابراهیمی یکی از بهترین نویسندگان معاصر ایران به شمار می‌آمد که علاوه بر نویسندگی، درزمینهٔ: ترجمه و ترانه‌سرایی  نیز مهارت بسیار بالایی داشت. او یکی از اولین سخنوران ایرانی بود که هم در دنیای ادبیات و هم در سینما شناخته‌شده بود. او همچنین بیشتر بارمان «آتش بدون دود» توانست به شهرت زیادی برسد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد داریم این نویسنده + بهترین کتاب‌های او را به شما معرفی کنیم.

داستان زندگی

نادر ابراهیمی در ۱۴ فروردین سال ۱۳۱۵ در شهر تهران چشم به جهان گشود. او از نوادگان عصر قاجار به شمار می‌آمد و پدرش عطاءالمُلک ابراهیمی که فرزند آجودان حضور بود که از نوادگان حاکم کرمان (ابراهیم خان ظهیرالدوله) در زمان قاجاریه به شمار می‌آمد.

او دوران تحصیلی‌اش را در مدرسه دارا فنون شروع کرد و پس از فارغ‌التحصیلی وارد دانشکده حقوق شد. پس از دو سال تصمیم به درک آنجا گرفت و درنهایت مدرک لیسانس در زبان و ادبیات انگلیسی را به دست آورد.

او در دوران نوجوانی و درحالی‌که تنها 13 سال سن داشت وارد یک گروه سیاسی شد و به همین دلیل بارها دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت و حتی زندان هم رفت.

او در کتاب‌های «ابن مشغله» و «ابوالمشاغل» موضوعاتی مثل وقایع زندگی را موردبررسی قرارداد و علاوه بر این‌ها توضیحاتی راجع به زندگی خود نیز نوشت.

او در طول زندگی‌اش شغل‌های بسیاری ازجمله: کارگری تعمیرگاه، کارگری چاپخانه، حسابداری و… را تجربه کرد که بسیاری از این وقایع را در کتاب‌هایش نیز آورده است.

نادر ابراهیمی

شروع نوشتن

او نوشتن را از سن 15 سالگی شروع کرد و همواره به آن می‌پرداخت؛ حتی در زمان‌هایی که بسیار کار داشت یا در زندان بود از این کار دست نکشید.

او در سال 1342 اولین کتاب خودش بانام «خانه‌ای برای شب» را منتشر کرد که یک مجموعه داستان بود و یکی از این داستان‌ها بانام «دشنام» بسیار موردتوجه قرار گرفت و به محبوبیت زیادی رسید.

از نادر ابراهیمی تاکنون صدها مقاله و نقد، بیش از صد کتاب مختلف و… منتشرشده که خدمات بسیاری به ادبیات ایران ارائه کرده‌اند؛ این آثار بیشتر شامل داستان‌های بلند، کتاب کودک و نوجوان، نمایشنامه و فیلم‌نامه و… بوده‌اند.

آثار او به دلیل محبوبیت بالایی که به دست آورده‌اند تاکنون به چندین زبان دنیا ترجمه‌شده‌اند.

او درزمینهٔ موسیقی و سینما نیز فعالیت‌های بسیاری انجام داده که ازجمله ساختن چندین فیلم مستند و سینمایی که نوشته و کارگردانی کرده است. او حتی موسیقی‌هایی نیز برای این فیلم‌ها طراحی کرده است.

نادر ابراهیمی توانست اولین موسسه غیرانتفاعی و غیردولتی ایران‌شناسی را تأسیس کند؛ اما متأسفانه به دلیل هزینه‌های بسیار برای سفر به قسمت‌های مختلف ایران و عکس‌برداری نتوانست بین مردم شناخته شود و درنهایت پس از انقلاب و جنگ به‌صورت کامل از بین رفت.

او درزمینهٔ ادبیات کودکان نیز فعالیت‌های گسترده‌ای داشت و با کمک همسرش موفق به تأسیس «مؤسسهٔ همگام با کودکان و نوجوانان» شد. در این مجموعه به‌صورت تخصصی به مسائل مختلفی که راجع به کودکان و نوجوانان وجود داشت پرداخته می‌شد.

در همین زمان بود «همگام» توانست به موفقیت‌های بسیاری ازجمله عنوان «ناشر برگزیده آسیا» و همچنین «ناشر برگزیده جهان» را به دست بیاورد.

نادر ابراهیمی

جوایز

نادر ابراهیمی به دلیل آثار فوق‌العاده‌اش درزمینهٔ ادبیات کودکان برنده جایزه‌های بسیاری ازجمله: براتیسلاوا، جایزهٔ نخست تعلیم و تربیت یونسکو، جایزه کتاب برگزیده ایران و چندین جایزه دیگر را دریافت کرده است.

او همچنین توانست به خاطر اثر «آتش بدون دود» جایزه بهترین ادبیات داستانی 20 سال بعد از انقلاب را به دست بیاورد. این اثر یک مجموعه بوده که دارای هفت جلد داستان است.

او همچنین بعد از نوشتن کتاب «آتش بدود» و «سفرهای دورودراز حامی و کامی در وطن» فیلمی از روی آن‌ها ساخت و کارگردانی‌اش را نیز بر عهده داشت.

در ابتدای انقلاب و دولت موقت داریوش فروهر به‌عنوان مشاور برگزیده شد که بعد از مدتی کوتاه از سمتش استعفا داد.

او همچنین در رشته‌های مختلف ورزشی به فعالیت پرداخت که ازجمله قدیمی‌ترین آن‌ها می‌توان به تأسیس قدیمی‌ترین گروه کوه نوری به نام «ابرمرد» اشاره کرد که در رشد این رشته در ایران کمک بسیاری کرده است.

نادر ابراهیمی در ۱۶ خرداد ۱۳۸۷ درحالی‌که 72 سال سن داشت چشم از جهان فروبست. او چندین سال پیش از مرگ از بیماری رنج می‌برد.

بهترین کتاب‌های نادر ابراهیمی کدام اند؟

نادر ابراهیمی بیشتر درزمینهٔ ادبیات کودکان و نوجوانان فعالیت کرد و اکثر آثار او نیز در همین زمینه‌اند. او بیش از 50 اثر تألیفی مخصوص کودکان و نوجوانان دارد.

او حتی همان‌طور که در بالا نیز گفته شد موسسه‌ای نیز برای این امر تأسیس کرد.

در زیر به معرفی بهترین کتاب‌های نادر ابراهیمی می‌پردازیم.

1 – آتش بدون دود

یکی از بهترین کتاب‌های این نویسنده «آتش بدون دود» نام دارد که رمانی بلند بوده و دارای 7 جلد است.

نویسنده در 3 جلد اول این کتاب به معرفی زیبایی‌هایی ترکمن‌صحرا پرداخته و در 4 جلد بعدی به شیوه داستانی-تاریخی به مبارزات انقلابی معاصر می‌پردازد.

موضوعیت اصلی این کتاب عشق است؛ اما نه یک عشق معمولی بلکه عشقی که خشم را هم در درون خودش پرورش می‌دهد.

نادر ابراهیمی چنان زیبایی‌های ترکمن‌صحرا را به تصویر می‌کشد که به‌سادگی می‌توان خود را در آنجا تصور کرد.

بهترین کتاب های نادر ابراهیمی

2 – مردی در تبعید ابدی

یکی دیگر از بهترین کتاب‌های نادر ابراهیمی «مردی در تبعید ابدی» نام دارد که

زندگی ملاصدرای شیرازی که یک فیلسوف بزرگ ایرانی است را روایت می‌کند.

نویسنده در این کتاب مارا با اندیشه‌های ملاصدرا به‌صورت بسیار حرفه‌ای آشنا می‌کند

به‌گونه‌ای که علاوه بر داستان زندگی، با تفکرات و اندیشه‌های این فیلسوف نیز آشنا می‌شوید.

او در این کتاب با قلمی روان و پرشور و شوق به تمام ابعاد شخصیتی ملاصدرا را بررسی کرده و

به‌صورت کامل مارا با نحوه شکل‌گیری تفکرات او آشنا می‌کند.

بهترین کتاب های نادر ابراهیمی

3 – سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد

سومین و آخرین کتاب از نادر ابراهیمی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم

«سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» نام دارد که به بررسی شخصیت امام خمینی (ره) می‌پردازد.

نویسنده در این کتاب از کودکی تا بزرگ‌سالی و ازدواج ایشان را روایت می‌کند و

مارا به‌صورت کامل با این شخصیت بزرگ کشورمان آشنا می‌سازد.

بهترین کتاب های نادر ابراهیمی

جمع‌بندی

نادر ابراهیمی یکی از بهترین و مشهورترین نویسندگان ایرانی در دوره معاصر به شمار می‌آید که

با آثار فوق‌العاده خود درزمینهٔ کودک و نوجوان و حتی بزرگ‌سالان توانست به شهرت بسیار زیادی برسد.

در زیر سعی کردیم داستان زندگی + بهترین کتاب‌های نادر ابراهیمی را به شما معرفی کنیم.

نظر شما چیست؟ به نظرتان بهترین کتاب‌های این نویسنده کدام اند؟ کدام اثر اورا خوانده و دوست داشته‌اید؟ حتماً نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *