ویلیام گلسر؛ فردی که کمک زیادی به روانپزشکی کرد! + بهترین کتاب‌های او


ویلیام گلسر یکی از بهترین روان‌پزشک‌هایی است که تاکنون متولدشده است. او یکی از توسعه‌دهنده‌های ایده‌های محل کار و تئوری انتخاب بود که کمک زیادی به روان‌پزشکان کرد. خلاقیت و نوآوری‌های او درزمینهٔ‌های: مشاوره فردی، محیط کار و مدرسه، انتخاب شخصی، مسئولیت شخصی و تحول شخصی باعث شد شهرت زیادی کسب کند. او خودش را در مقابل روان‌پزشکانی که از روش‌های متداول استفاده می‌کردند می‌دانست.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد داریم داستان زندگی + بهترین کتاب‌های ویلیام گلسر را به شما معرفی کنیم.

داستان زندگی ویلیام گلسر

ویلیام گلسر در 11 می سال 1925 در کلیولند- اوهایو چشم به جهان گشود. او پدری تعمیرکار داشت که ساعت‌ها را تعمیر می‌کرد. او در دانشگاه «Case Western Reserve» به تحصیل پرداخت و

در سال 1945 با مدرک لیسانس مهندسی شیمی ازآنجا فارغ‌التحصیل شد.

در سال 1946 تصمیم گرفت به کیس وسترن بازگردد و به‌عنوان مهندس به کار مشغول شود اما

به‌جای آن در ارتش آمریکا شروع به کارکرد.

در سال 1949 مدرک کارشناسی ارشد خودش را دریافت کرد و

در سال 1953 توانست دکترای روانشناسی خودش را به دست بیاورد.

ویلیام گلسر

 

برای گذراندن دوران دستیاری و کارآموزی به بیمارستان‌های جانبازان و UCLA رفت و پس از مدتی در سال 1961 به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیره بیمارستان مشغول به کار گردید.

مدتی بعد در بیمارستان VA ،تعداد از بیماران خودشان را به دلیل اعتراضاتی ضد فرویدی از ساختمان به پایین پرتاب کردند به همین دلیل گلسر برای مشاوره دادن به دختران به آنجا رفت.

در آنجا ایده‌ای به نام «واقعیت درمانی» به ذهنش آمد و تصمیم گرفت بیشتر روی آن کار کند.

مدتی بعد با یکی از روانشناسان باتجربه به نام «جی. آل. هرینگتون» آشنا شد اما او به‌شدت با ایده‌های گلسر مخالف بود.

او یک مرکز روان‌درمانی ایجاد کرد که در سال 1986 به‌صورت جدی روی آن تمرکز کرد و گسترش داد.

ویلیام گلسر

کار

گلسر یکی از نویسنده‌هایی است که کتاب‌های زیادی درزمینهٔ: توسعه فردی، آموزش در مدارس، مشاوره و بهداشت عمومی نوشته است که مشهورترین آن‌ها «تئوری انتخاب» نام دارد و سالانه افراد زیادی آن را مطالعه می‌کنند. او هنگام تألیف این کتاب‌ها با نشریات زیادی که علاقه‌مند به بهداشت عمومی بودند همکاری داشت.

او در سال 1967 موسسه «واقعیت درمانی» را تأسیس کرد که مدتی بعد به «تئوری انتخاب» تغییر نام داده شد.

پس‌ازاین موسسه‌های «واقعیت درمانی» در سرتاسر ایالت‌های آمریکا گسترش یافتند و بیماران از هرجایی می‌توانستند برای درمان به این مراکز بروند.

در سال 1970 نام «واقعیت درمانی» به «تئوری انتخاب» تغییر یافت؛ این تغییر بیشتر به دلیل گیج شدن روان‌پزشکان برای درک این مفهوم بود به‌طوری‌که نمی‌توانستند به‌صورت صحیح آن را درک و استفاده کنند.

ویلیام گلسر

مرگ

ویلیام گلسر در سال 2013 در لس آنجلس و خانه خود و درحالی‌که در میان همسر و خانواده‌اش قرار داشت درگذشت. طبق گزارش‌هایی که به دست آمد دلیل مرگ اورا نارسایی تنفسی ناشی از ذات‌الریه گزارش کردند.

او در اواخر عمرش در شرایط بدی قرار داشت و بسیار ضعیف شده بود؛ پس از مرگش وب‌سایت «موسسه ویلیام گلسر» مرگ اورا یک شوک بزرگ به  همه خواند.

بهترین کتاب‌های ویلیام گلسر کدام اند؟

ویلیام گلسر بیشتر عمر خودش را صرف ایده «واقعیت درمانی» کرد و کتاب‌های زیادی نیز در این زمینه منتشر کرد. کتاب‌های او امروزه کمک بسیار زیادی به روان‌پزشکان و حتی مردم عادی می‌کنند. با استفاده از آثار گلسر می‌توانید در هرجایی اعم از: محیط کار، مدرسه، زندگی زناشویی و… بهترین عملکرد رفتاری را داشته باشید و تأثیر خارق‌العاده‌ای روی اطرافیانتان بگذارید.

1 – تئوری انتخاب

یکی از بهترین کتاب‌های ویلیام گلسر که امروزه اکثر افراد آن را می‌شناسند «تئوری انتخاب» نام دارد که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه گلسر به شمار می‌آید.

نویسنده در این کتاب به‌صورت ساده اما کامل به ما می‌آموزد که انتخاب‌های ما چگونه انجام می‌شوند و اصلاً چرایی و دلیل این انتخاب‌ها چیست و در ادامه به ما یادآوری می‌کند که هر انتخاب درست یا نادرست تا چه حدی می‌تواند روی زندگی ما اثرگذار باشد.

نویسنده در این کتاب سعی دارد به ما نحوه عملکرد مغز و تأثیر آن در رفتارهای مارا نشان دهد و به همین دلیل مغز را به یک ماشین تشبیه می‌کند.

بهترین کتاب های ویلیام گلسر

2 – عشق چیست؟

کتاب «عشق چیست» در ادامه کتاب «ازدواج بدون شکست» نوشته شد و به‌صورت کلی می‌خواهد معنا و مفهوم عشق حقیقی را به ما بی آموزد.

نویسنده کتاب می‌گوید: «قبل از نوشتن این کتاب آن را روی دو خانم مجرد تست کردیم و نتایج عالی گرفتیم و آن‌ها بسیار از ما تشکر کردند و آرزو داشتند که کاش زودتر با آن آشنا می‌شدند»

به‌صورت کلی ویلیام گلسر می‌خواهد بگوید که وقتی مفهوم عشق راندانیم، چگونه می‌خواهیم آن‌ها پیدا کنیم یا به آن برسیم؟

در این کتاب با اکثر موضوعاتی که ممکن است در یک رابطه عاشقانه با آن‌ها روبرو شویم آشنا شده و نحوه رفتار صحیح در هر موقعیت را فرامی‌گیریم.

گلسر معتقد است ما در زندگی 5 نیاز اصلی ژنتیکی داریم که 4 تا از آنان را به‌تنهایی می­توانیم برطرف کنیم اما یکی از آن­ها که «عشق» نام دارد تنها در صورتی ارضا می­شود که با فردی دیگر رابطه عاطفی برقرار کنیم؛ بنابراین انتخاب یک فرد مناسب برای تجربه عشق چیز بسیار مهمی است و می­تواند سرنوشت مارا رقم بزند.

بهترین کتاب های ویلیام گلسر

3 – واقعیت درمانی

این کتاب که در اصل دلیل اصلی موفقیت و شهرت ویلیام گلسر است، «واقعیت درمانی» نام دارد و یکی از چیزهایی است که ایده و توسعه‌اش بر عهده خودش بوده است.

هدف اصلی نویسنده در این کتاب، آشنایی ما با این مهفوم است

که: «هر رفتاری که ما در زندگی انجام می‌دهیم بر اساس انتخاب خودمان است و این خودمان هستیم که در برابر آن‌ها مسئولیم»

امروزه از مؤلفه جدیدتری با عنوان «تئوری انتخاب» استفاده می‌شود اما

مفهوم اصلی این کتاب به مسئولیت‌پذیری برمی‌گردد و نه صرفاً انتخاب‌ها.

بهترین کتاب های ویلیام گلسر

جمع‌بندی

ویلیام گلسر یکی از بزرگ‌ترین روان‌پزشک‌هایی است که دنیا به خود دیده و با ایده‌ها و

نظریاتی که ارائه کرد توانست این حوزه را به‌صورت کامل دگرگون کند.

اگر قصد دارید در تمامی زندگی خود ازجمله ازدواج تا مدیریت کودکان موفق باشید،

کتاب‌های این نویسنده فوق‌العاده، می‌توانند کمک بسیار زیادی به شما می‌کنند و هرچه سریع‌تر باید آن‌ها را بخوانید!

در این مقاله سعی کردیم داستان زندگی + بهترین کتاب‌های ویلیام گلسر را به شما معرفی کنیم.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *