پیشنهاد خرید کتاب آخرین شاهدان

پیشنهاد خرید کتاب اخرین شاهدان

پیشنهاد خرید کتاب اخرین شاهدان


آیا تا به کنون کتاب آخرین شاهدان را مطالعه کرده‌اید؟ جنگ جهانی دوم بدون شک یکی از خوفناک‌ترین حادثه­هایی است که در طول تاریخ رخ‌داده است و باعث شده که میلیون‌ها انسان بی‌گناه جان خودشان را از دست بدهند. تمامی ما همیشه راجع به میزان وحشتناک بودن این جنگ درجاهای مختلفی دیده و خوانده‌ایم اما کمتر کسی واقعاً می‌تواند درک کند که مردم در آن زمان چه شرایطی را تجربه می‌کرده‌اند. سوتلانا آلکسیویچ در این کتاب خودش قصد دارد تا به یک مصاحبهٔ شفاهی و کامل با کسانی بپردازد که در زمان جنگ جهانی حضورداشته و اکنون از دنیا رفته یا در سال‌های پایانی عمرشان قرار دارند. این نویسنده به دلیل نوشتن آثار فوق­العاده خودش در سال 2015 توانست برنده جایزه نوبل ادبیات نیز بشود.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب آخرین شاهدان راداریم.

معرفی کتاب آخرین شاهدان؛ درباره این اثر چه میدانیم؟

جنگ به‌صورت کلی پدیده‌ای بسیار وحشتناک و آسیب‌زننده است که باعث مرگ انسان‌های بسیار زیاد و عقب افتادن یک جامعه از پیشرفت می‌شود؛ اما در طول تاریخ به دلیل زیادی خواهی رهبرهای کشورهای مختلف جنگ‌های بزرگ زیادی روی‌داده است که ازجمله بزرگ‌ترین آنان می‌توان به جنگ جهانی اول و دوم اشاره کرد.

احتمالاً تا به کنون بارها برایتان پیش‌آمده که در مورد جنگ جهانی دوم مقالات و کتاب‌های مختلفی بخوانید و تا حدی درک کنید که مردم در آن زمان چه شرایط سخت و دشواری را پشت سر می‌گذاشته‌اند؛ اما به‌قول‌معروف «شنیدن مانند دیدن» نیست و ما هرگز نمی‌توانیم تنها با شنیدن چیزی، آن شرایط را برای خودمان تصور کنیم و حس و حال خودمان را ببینیم.

سوتلانا آلکسیویچ در کتاب آخرین شاهدان خودش قصد دارد به سراغ کسانی برود که در طول جنگ جهانی دوم حضورداشته‌اند و تمامی بمباران‌ها، شرایط سخت و لحظات دل‌خراش آن را دیده‌اند وبه عبارت واقعی کلمه، محیط جنگ برایشان ملموس است.

این نویسنده که درواقع در اکثر کتاب‌هایش به مصاحبه افراد جنگ‌زده می­پردازد، در این کتاب خودش قصد دارد که به سراغ افراد متفاوتی در این زمینه برود؛ در کتاب آخرین شاهدان شما با مصاحبه‌هایی با افرادی که در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم به دنیا آمده‌اند و در شروع زندگی‌شان شرایط وحشتناک جنگ را دیده‌اند روبرو خواهید بود. کودکان روسی که در اوج درگیری‌های بین کشورها چشم به جهان بازکرده‌اند و با ناگهان با اتفاقات وحشتناک روبرو شده‌اند؛ کسانی که به چشم خودشان مصیبت‌هایی که مردم و اطرافیانشان داشته‌اند را دیده و به‌صورت ملموسی با آن آشنایی دارند.

سوتلانا آلکسیویچ در سال 2015 توانست به خاطر سبک چندصدایی که در آثار خودش به کار می‌برد برنده جایزه نوبل ادبیات نیز بشود که برای هر نویسنده‌ای افتخار بزرگی به شمار می‌آید؛ سبک چندصدایی، یعنی نویسنده به‌هیچ‌عنوان در روایت­هایی که شخصیت‌ها می‌کنند هیچ دخالتی نکرده و کوچک‌ترین قضاوتی در آنان ندارد. به عبارتی، به‌تمامی شخصیت‌هایی که در کتاب‌هایش حضور دارند اجازه می‌دهد تا به‌صورت آزادانه نظرات خودشان را بیان کرده و پیامشان را برسانند.

 تا به کنون علاوه بر کتاب آخرین شاهدان چند اثر دیگر از این نویسنده نیز به زبان فارسی برگردانده شده است که در جمله آنان می‌توان به «جنگ چهره زنانه ندارد» اشاره کرد؛ این اثر درواقع آخرین کتابی است که از او به زبان فارسی برگردانده شده است که باعث شده تا یک مجموعه کامل از حواشی جنگ جهانی دوم در اختیار داشته باشیم. یکی از ویژگی­هایی که آثار این نویسنده را خاص و متمایز می­کند، نثر روانی است که در آنان به کار می‌برد به‌صورتی که بزرگ‌ترین و دشوارترین حوادث و اتفاقات را به ساده‌ترین روش ممکن روی کاغذ می­آورد که باعث می‌شود هر خواننده‌ای با هر سطحی از دانش، مفاهیم آن را درک کند. او توانایی بسیار زیادی در روایت اتفاقات مختلف دارد که همین باعث می‌شود تا از هر موضوعی، داستانی بسیار جذاب و سرگرم‌کننده بنویسد که به‌سادگی در ذهن خواننده‌ها باقی می‌ماند.

تمامی کسانی که در کتاب آخرین شاهدان مشاهده می‌کنید کودکانی هستند که در روزهای آخر جنگ جهانی دوم به دنیا آمده یا در سنین بین 6 تا 12 سال بوده‌اند که باوجوداینکه کوچک‌ترین نقشی در شروع این جنگ نداشتند اما باید تاوان‌های سختی می‌دادند. شما در این اثر جنگ هانی دوم را از دید کودکان می­بینید و به‌صورت واضح، ترس و خوف را در سخنان آنان خواهید دید. شما در کتاب آخرین شاهدان فقط خواننده نخواهید بود بلکه به‌صورت مستقیم باشخصیت‌های آن درگیر می‌شوید و محیط و شرایط جنگ را از دید آنان می­بنیید. جنبه‌هایی که یک کودک از جنگ می‌بیند به‌شدت با یک سرباز یا سیاستمدار متفاوت است، ازاین‌رو شما با داستانی کاملاً متفاوت روبرو خواهید بود که می­تواند جذابیت زیادی برایتان داشته باشد.

اگر از کسانی هستید که علاقه زیادی به مطالعه راجع به جنگ جهانی دوم یا موضوع‌های مشابه دارید، کتاب آخرین شاهدان می‌تواند به‌شدت برایتان مناسب باشد و در طول آن لذت زیادی خواهید برد.

اگر تا به کنون این اثر را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از این کتاب را تهیه‌کرده و با دقت بالایی مطالعه کنید. قطعاً پشیمان نخواهید شد.

پیشنهاد خرید کتاب اخرین شاهدان

بهترین مترجم کتاب آخرین شاهدان کیست؟

کتاب آخرین شاهدان به دلیل سبک خاص و هیجان‌انگیزی که دارد امروزه در سرتاسر دنیا خوانده می‌شود و ازاین‌رو دارای محبوبیت و فروش بالایی است. همین باعث شده که نشریه­های گوناگونی برای ترجمه آن دست به عمل بزنند و به همین دلیل می­توانید آن را در هر کتاب‌فروشی و در هر زبانی پیدا کنید.

در کشور ایران نیز این کتاب توسط انتشارات هیرمند و مصطفی مظفری به زبان فارسی برگردانده شده است که به بهترین شکل و کاملاً روان به سرانجام رسیده است.

در هنگام خرید کتابی مانند آخرین شاهدان، قطعاً یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید مترجمی است که انتخاب می‌کنید که می­تواند باعث لذت بردن یا نبردن شما از یک کتاب شود؛ بنابراین حتماً نسخه گفته‌شده را تهیه کنید.

سوتلانا آلکسیویچ کیست؟

سوتلانا آلکسیویچ به‌عنوان اولین انسان اهل بلاروس شناخته می­‌شود که توانست برنده جایزه نوبل ادبیات شود. این جایزه که برای بسیاری از نویسندگان آرزویی بزرگ به شمار می‌آید، در سال 2015 به این نویسنده داده شد و به دلیل سبک چندصدایی و شجاعانه آثارش موردستایش قرار گرفت. او که در 31 مه 1948 به دنیا آمد، در حال حاضر 73 سال سن دارد. او در ابتدا به روزنامه‌نگاری مشغول بود و مهارت بالایی در آن داشت که همین باعث شد بعدها در نوشتن کتاب‌هایش از آن بهره بگیرد. علاوه بر این، او در سال 2013 جوایز مهم دیگری مثل جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان و همچنین جایزه مدیسی را دریافت کرد تا سبد افتخاراتش تکمیل شود. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب‌هایی مثل «جنگ چهره زنانه ندارد» و «آخرین شاهدان» است که در آنان به روایت جنگ جهانی دوم از دید افراد مختلف می‌پردازد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *