پیشنهاد خرید کتاب ابله


آیا تابه‌حال کتاب ابله را مطالعه کرده‌اید؟ این کتاب یک اثر فوق‌العاده دیگر از نویسنده بزرگ فئودور داستایوفسکی است که در طی آن به ما می‌گوید که هنگامی‌که دروغ در همه‌جا فراگیر شده است دیگر صداقت کوچک‌ترین ارزشی نخواهد داشت. این اثر بدون شک بهترین کتابی است که تاکنون ادبیات روسیه به خودش دیده است. در طی کتاب ابله ما با لحظاتی از زندگی یک محکوم‌به اعدام روبرو هستیم و این لحظات را زبان شخصیت اصلی داستان می‌شنویم. این اثر کاملاً بر اساس تجربیاتی است که داستایوفسکی در طول زندگی‌اش به دست آورده و به چشم دیده است.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب ابله راداریم.

معرفی کتاب ابله؛ درباره این کتاب چه می‌دانیم؟

بدون شک یکی از اثار فوق‌العاده‌ای که در سرتاسر جهان شهرت قابل‌توجهی دارد و توسط افراد زیادی مطالعه می‌شود، کتاب ابله از فئودور داستایوفسکی است؛ این کتاب به‌عنوان بهترین کتاب در تمامی تاریخ ادبیات روسیه شناخته می‌شود و تقریباً نمی‌توان فردی کتاب‌خوان را پیدا کرد که آن را مطالعه نکرده باشد.

اگر بخواهیم نام این اثر را یک شاهکار بزرگ بنامیم قطعاً اغراق نکرده‌ایم؛ تجربیاتی که نویسنده در طول زندگی‌اش به دست آورده باعث شده که بتواند تمامی جملات را کتاب را کاملاً بر اساس چیزهایی که دیده روایت کند و بامهارت بالایش طوری آن صحنه‌ها را به تصویر بکشد که خواننده حس می‌کند خودش در آن موقعیت قرارگرفته است.

یکی از جذابیت‌های اصلی داستان کتاب ابله، لحظاتی است که فرد محکوم‌به اعدام می‌گذراند و احساساتی است که در صورتش دیده می‌شود.

داستایوفسکی یکی از افرادی است که در سال 1849 دریکی از توطئه‌های سیاسی شرکت داشت و به همین دلیل توسط مأموران حکومتی دستگیر و به یکی از وحشتناک‌ترین زندان‌های آن زمان در شهر پترزبورگ انتقال یافت. این دوران سخت‌ترین قسمت زندگی داستایوفسکی بوده است که متوجه شد حکمش اعدام به روش تیرباران است و باید به سخت‌ترین شکل ممکن کشته شود.

یکی از هیجان‌انگیزترین و درعین‌حال، ترسناک‌ترین لحظات کتاب ابله زمانی است که دو گروه از محرمان سیاسی که داستایوفسکی نیز در آن حضور دارند در حال آماده شدن برای اعدام هستند؛ آنان از قلعه پتروپاولفسک به سمیونفسکایا انتقال پیدا کردند تا درنهایت حکم اعدامشان اجرا شود و نتیجه جرم‌هایی که مرتکب شده بودند را بگیرند. در طی این مراسم در ابتدا لباس‌های آنان به لباس سفید تعویض شد و حکم‌هایشان بلند تکرار شد. در ادامه به نشانهٔ اینکه دیگر هیچ حقوق اجتماعی ندارند شمشیرهایشان را روی سرشان شکستند و اولین گروه از مجرمان برای اجرای حکم اعدام به ستون‌ها بسته شدند. درحالی‌که داستایوفسکی در گروه دوم قرار داشت و منتظر بود که زمان مرگش فرارسد، ناگهان خبری از تزار رسید که حکم آنان را از اعدام به گلوله به تبعید به سیبری تغییر داده بود.

این اثر تا به کنون توسط منتقدان ادبی زیادی موردانتقاد قرارگرفته است و افراد زیادی آن را موردستایش قرار داده‌اند؛ یکی از این منتقدان، «کانستانتین ماچولسکی» که یکی از بزرگ‌ترین منتقدان روسیه و کتاب‌های داستایوفسکی است بود.

او در قسمت‌های پایانی کتاب می­گوید: «لحظاتی که داستایوفسکی برای اجرای حکم اعدامش منتظر بود واقعاً لحظات بسیار دردناکی برای او بود. به دلیل داستانی که وجود داشت نمی‌توانست قهرمان خود را برای اعدام به بالای سکو ببرد اما درنهایت او مجبور می‌شود که تمامی اتفاقاتی که در آن لحظات برایش رخ‌داده را برای خوانندگان بیان کند»

داستایوفسکی در قسمتی از کتاب ابله این لحظات را بسیار دردآور و رنجی بسیار بزرگ برای جسم روحانی‌اش می‌خواند که بسیار بدتر از زخم‌هایی است که روی جسم فیزیکی­اش وجود دارند.

شخصیت اصلی داستان ابله کسی نیست جز پرنس لی‌یو نیکلایویچ میشکین که درواقع آخرین بازمانده از یک خانواده قدیمی، کهن و اصیل است. او در طول کودکی‌اش وقایع بسیار دردناکی را تجربه می‌کند و درحالی‌که سن و سالی ندارد پدرش را از دست می‌دهد. همین دردها و مشکلات روحی باعث می‌گردد که مبتلابه بیماری صرع شود و همیشه درگیر حملات آن باشد.

این حملات مکرر باعث می‌شود که تبدیل به نیمچه ابلهی شود که هرلحظه از زندگی برایش دردآور و تلخ است؛ در همین حین یکی از دوستان پدرش که اتفاقاً ثروت زیادی نیز دارد، تصمیم می‌گیرد او را برای درمان بیماری‌اش به نزد یکی از روان‌پزشکان خوب در سوئیس بفرستد.

بعد از مدتی که پرنس در سوئیس مورد معالجه قرار می‌گیرد و مطمئن می‌شود که حالش بهتر شده است، به دلیل دریافت یک نامه تصمیم می‌گیرد بار دیگر به کشور خودش یعنی روسیه برگردد. او الآن دیگر هیچ خانواده‌ای ندارد که منتظر او باشند اما در قطاری که برای بازگشت سوار شده با فردی ملاقات می‌کند که همین شروع اتفاقات بسیار زیادی در آینده برای او است.

تنها فردی که می‌توان گفت خانواده او محسوب می‌شود، خانم ژنرال است که درواقع نسبتش با او بسیار دور است. او که هیچ سرپناهی را در مقابل خودش نمی‌بیند، تصمیم می‌گیرد به نزد همین زن برود و پیش آنان زندگی کند؛ او به دلیل مهارت بالا در شیرین‌زبانی درنهایت ارتباط خوبی را با آنان ایجاد می‌کند و روزبه‌روز زندگی‌اش بهتر می‌شود.

پرنس که چندین سال است از میهن خودش روسیه دور بوده است، ناگهان یک دنیای کاملاً متفاوت با انسان‌هایی بسیار تغییریافته می‌بیند؛ الآن دیگر مردم توجه بسیار زیادی به پول و زیبایی دارند و پرنس خودش را کاملاً متفاوت از آنان می‌بیند. داستایوفسکی در طول داستان این پسر را به‌عنوان یک انسان کامل ازلحاظ اخلاق و شخصیت می‌شناسد؛ فردی که عاشق محبت کردن به دیگران است و هرگز دروغ نمی‌گوید و در هر شرایطی حتی وقتی‌که به ثروت زیادی می‌رسد بازهم ذره‌ای روی شخصیت و بخشش او اثری نمی‌گذارد.

کتاب ابله بدون شک یکی از بهترین کتاب‌های تاریخ ادبیات دنیا است که بامطالعه آن قطعاً لذت زیادی را خواهید برد. نویسنده در این کتاب قصد دارد داستان زندگی کسی را به ما بگوید که باوجود تمامی اتفاقات و مشکلات هرگز از خود واقعی‌اش دور نمی‌شود و اصالتش را از دست نمی‌دهد.

اگر تا به کنون این اثر بی‌نظیر از فئودور داستایوفسکی را مطالعه نکرده‌اید، چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ اما پیشنهاد می‌کنم همین الآن یک نسخه از آن را دریافت کرده و با شور و اشتیاق به پایان برسانید.

پیشنهاد خرید کتاب ابله

جملات زیبا کتاب ابله

  • می‌جنگد تا ایمان گم‌شده‌اش را باز به دست آورد. به آن احتیاج دارد؛ از نداشتنش رنج می‌برد. انسان ناچار است به چیزی اعتقاد داشته باشد؛ باید به کسی اعتقاد داشته باشد.
  • بوردوسکی میلیونر نیست که پول مردم را بخورد!
  • مقام رنج به همه‌کس داده نمی‌شود… کسی که بیشتر رنج‌کشیده حتماً لیاقت شأن دل‌شکستگی را دارد.

بهترین مترجم کتاب ابله کیست؟

بدون شک بهترین ترجمه‌ای که می‌توانید از این کتاب در ایران پیدا کنید نسخه ترجمه‌شده توسط انتشارات چشمه و سروش حبیبی است که این اثر را به‌صورت بسیار روان و عالی به زبان فارسی برگردانده‌اند؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر دوست دارید به‌صورت کامل و دقیق مفهوم این کتاب را درک کنید، حتماً همین نسخه را خریداری کنید.

فئودور داستایوفسکی کیست؟

فئودور داستایوفسکی بزرگترین نویسنده اهل روسیه است که در سال 1821 در شهر مسکو روسیه چشم به جهان گشود. او مهارت بسیار بالایی در روانکاوی و بررسی شخصیت­ها داشت و به همین دلیل توانست به شهرت زیادی دست یابد. بیشترین شهرت او به خاطر نوشتن کتاب «ابله» است که در سرتاسر دنیا خوانده می‌شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه معرفی فئودور داستایوفسکی مراجعه کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *