پیشنهاد خرید کتاب انسان در جستجوی معنی


آیا تابه‌حال کتاب انسان در جستجوی معنا را مطالعه کرده‌اید؟ احتمالاً بارها و بارها برایتان مشکلات و سختی‌هایی پیش‌آمده که شمارا نقش بر زمین کرده و در همان زمان احساس کرده‌اید که دیگر ادامه دادن زندگی فایده‌ای ندارد. آیا تابه‌حال هدفی در زندگی داشته‌اید که بعد از نرسیدن به آن ناامید شده و همه‌چیز را ازدست‌رفته دیده باشید؟ به چنین مواقعی اصطلاحاً نقاط تاریک می‌گوییم اما یکسری چیزهای هستند که باعث می‌شوند حتی با وجود مشکلات و سختی‌ها همچنان زنده مانده و مسیر را ادامه دهیم. ویکتور فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا ما را با دلیل این اتفاقات آشنا می‌کند.

در این مقاله از بلاگ کتاب­تا قصد معرفی کتاب انسان در جستجوی معنی راداریم.

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنی؛ درباره این کتاب چه می‌دانیم؟

برای تمامی انسان‌ها لحظاتی وجود دارند که از ته قلبشان احساس ناامیدی و شکست می‌کنند و زمان‌هایی احساس می‌کنند دیگر هیچ توانی برای ادامه دادن راه ندارند و سختی‌ها و مشکلات بر آنان چیره شده است. آیا تابه‌حال با خودتان پرسیده‌اید چرا در چنین مواقعی بازهم به زندگی ادامه می‌دهیم یا بازهم سرپا باقی می‌مانیم؟

قطعاً چنین چیزی نمی‌تواند اتفاقی باشد و در پشت آن فلسفه‌ای وجود دارد. دکتر ویکتور فرانکل که یک روانشناس است، قصد دارد در این کتاب ما را با این موضوع آشنا کند که چه چیزی باعث نجات ما از شرایط سخت می‌شود و انگیزه ما را برای ادامه راه حفظ می‌کند.

ویکتور فرانکل خودش مدتی را به‌عنوان اسیر در اردوگاه‌های کار اجباری حضورداشته است؛ جایی که سخت‌ترین شرایط ممکن زندگی در آن وجود دارد و تقریباً اگر وحشتناک‌تر از جهنم نباشد، کمتر از آن‌هم نیست. او در کتاب انسان در جستجوی معنی قصد دارد خاطرات و اتفاقات این برهه زمانی از زندگی‌اش را روایت کند و فضای موجود در آن را برای ما شرح دهد. هدف او از انجام این کار این است که بگوید که شرایط روحی افرادی که با او در اردوگاه‌ها مشغول کار بوده‌اند چگونه بوده و چه چیزی باعث شده که امیدشان را همچنان حفظ کنند. در ادامه، نویسنده به ما می‌گوید که با بررسی نتایج این تجربه‌ها به چه دستاوردهای بزرگی رسیده و چطور روی علم معنا درمانی تسلط یافته است.

اردوگاهی که ویکتور فرانکل دران کار می‌کرده «آشویتس» نام داشته که بسیار مجهز، مخوف و وحشتناک بوده است. او در بخشی از کتاب عنوان می‌کند که آنان شب‌ها مجبور بودند روی زمین بخوابند و برای نه نفر از آنان تنها 2 پتو وجود داشته که مجبور می‌شده‌اند زمستان‌ها نیز با همین شرایط بخوابند.

هدف نویسنده از نوشتن کتاب انسان در جستجوی معنی این است که بگوید که دلیل بسیاری از ناامیدی‌ها و پریشانی‌های انسان این است که در زندگی هیچ معنایی برای خودش تعیین نکرده است و بدون داشتن هیچ هدف و مفهومی در حال زندگی کردن است. چنین فردی، کسی است که هیچ احساس مسئولیتی نسبت به زندگی ندارد و هیچ تلاشی برای یافتن معنا نمی‌کند.

اما ویکتور فرانکل جزو آن افرادی بود که هیچ‌چیزی نمی‌توانست باعث ناامیدی و دست از تلاش برداشتنش شود و به همین دلیل تصمیم گرفت در آن شرایط سخت در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها، معنایی برای خودش پیدا کند. این باعث شد که تمامی تحقیرها برایش بی‌تأثیر شوند و او ارزش انسان بودن خودش را بیش ازپیش درک کند. بعد از یافتن معنا برای خودش او دیگر همان انسان سابق نبود و خودش را بسیار باارزش می‌دانست به همین دلیل تصمیم گرفت که نگذارد زندگی باارزشش در اردوگاه‌های کار اجباری به اتمام برسد و جانش را از دست بدهد.

دکتر فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا می‌گوید که هرروز مشاهده می‌کرد که سایر زندانیان یکی پس از دیگری جانشان را از دست می‌دانند؛ این فقط به خاطر این نبود که بیمار می‌شدند یا غذای موردنیازشان تأمین نمی‌شد، بلکه دلیل اصلی‌اش نداشتن امید به زندگی و نداشتن معنا بود. در ادامه او و دوستانش تصمیم گرفتند که با یکدیگر جملات الهام بخشی را تکرار کنند تا امید و انگیزه به جمعشان بگشته و ارزش و عزت‌نفس خودشان را حفظ کنند.

نویسنده در این اثر به ما کمک می‌کند که معنا و چرایی زندگی خودمان را پیدا کنیم و جزو آن افراد خاصی باشیم که در زندگی می‌دانند برای چه چیزی تلاش می‌کنند و درنهایت می‌خواهند به چیزی برسند.

داشتن معنا در زندگی باعث می‌شود تا در مواقع مشکلات و سختی‌ها و زمان‌هایی که هیچ امیدی برای ادامه دادن ندارید همچنان به کارتان ادامه دهید و درنهایت به اهداف آرزوهایتان برسید.

همان‌طور که دکتر ویکتور فرانکل در آن شرایط بسیار سخت و دشوار اردوگاه کار اجباری توانست دوام بی آورد و عزت‌نفسش را حفظ کرده و به مسیر خودش ادامه دهد تاجانش بیهوده تلف نشود، هر انسانی می‌تواند با یافتن معنا برای خودش به هر چیزی که می‌خواهد برسد و تسلیم رنج‌ها و دردها نگردد.

اگر می‌خواهید چرایی زندگی‌تان را بدانید و در مسیر درستی قدم بردارید، قطعاً کتاب انسان در جستجوی معنی مناسب شما خواهد بود.

اگر تا به کنون این کتاب را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید! پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از این اثر را تهیه و با دقت هرچه تمام مطالعه‌اش کنید.

پیشنهاد خرید کتاب انسان در جستجوی معنی

جملات زیبا کتاب انسان در جستجوی معنی

  • انسان مدرن وسایلی را برای زیستن دارد ولی اغلب هیچ معنایی را که به خاطر آن زندگی کند را ندارد
  • آخرین آزادی ما انسان‌ها این است که نگرش خود را در هر شرایطی خود انتخاب کنیم.
  • انسان می‌تواند در هر زمان. هر رنجی را تاب آورد. مادام که معنایی در آن بیابد.

بهترین مترجم کتاب انسان در جستجوی معنی کیست؟

کتاب انسان در جستجوی معنی به دلیل جذابیت بسیار بالایی که داشت خیلی سریع توانست به شهرت زیادی برسد و فروش زیادی را تجربه کرد. همین موضوع سبب شد تا نشریه‌های مختلف این اثر را تجربه کنند و امروزه این کتاب در چندین زبان دنیا ازجمله فارسی وجود دارد.

در کشور ایران نیز چند نشریه مختلف اقدام به تجربه این کتاب کردند اما بدون شک بهترین آنان نسخه انتشارات درسا و نهضت صالحیان است که این اثر را به روان‌ترین و شیواترین حالت ممکن به زبان فارسی برگردانده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم برای درک کامل محتوای کتاب حتماً همین نسخه را تهیه کنید.

ویکتور فرانکل کیست؟

ویکتور فرانکل روان‌شناس اتریشی بود که در 26 مارس 1905 چشم به جهان گشود. او به‌عنوان پدیدآورنده معنا درمانی شناخته می‌شود که این علم را اولین بار در کتاب انسان در جستجوی معنی به اشتراک گذاشت. بیشتر شهرت او نیز به خاطر نوشتن همین کتاب است که در طی مدت کوتاهی توانست فروش بسیار زیادی را تجربه کند. این اثر روایتگر دورانی است که او به‌عنوان کارگر در اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها کار می‌کرد و لحظات بسیار سخت و دشواری را تحمل می‌نمود. او از کودکی علاقه زیادی روان‌شناسی داشت و درحالی‌که 16 ساله بود، یکی از دست‌نوشته‌هایی که داشت را برای فروید فرستاد که این دست‌نوشته سه سال بعد در یک نشریه منتشر شد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *