پیشنهاد خرید کتاب اهانت به تماشاگر


آیا تابه‌حال کتاب اهانت به تماشاگر را مطالعه کرده‌اید؟ این نمایشنامه فوق‌العاده توسط پیتر هانتکه که برای اولین بار در سال 166 منتشر شد، دارای محتوایی کاملاً متفاوت و بی‌نظیر است و درواقع همان‌طور که از نام آن پیداست به‌عنوان یک ضد نمایشنامه شناخته می‌شود. درواقع هنگامی‌که این نمایشنامه روی صحنه می‌آید و بازیگران می‌خواهند آن را اجرا کنند، هیچ کار یا صحنه‌ای برای اجرا وجود ندارد و زمان مانند چیزی که واقعاً هست می‌گذرد؛ زیرا نه توهمی قرار است اتفاق بیافتد و نه هیچ صحنه غیرعادی! درواقع تمام محتوای این اثر به این خلاصه می­شود که بازیگران روی صحنه آمده و بعد باکمال خونسردی میگویند هیچ نمایشی اجرا نخواهد شد و تمام.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب اهانت به تماشاگر راداریم.

معرفی کتاب اهانت به تماشاگر؛ درباره این اثر چه میدانیم؟

پیتر هانتکه که بدون شک یکی از بهترین نمایشنامه‌نویس‌ها در قرن اخیر شناخته می‌شود، تابه کنون داستان­های فوق‌العاده زیادی نوشته است که بارها و بارها در کشورهای گوناگونی اجراشده‌اند و طرفداران زیادی نیز دارند.

کتاب اهانت به تماشاگر یکی از این آثار بی‌نظیر به شمار می‌آید که باوجوداینکه سال‌های زیادی است منتشرشده، اما بازهم محبوب است و مردم زیادی برای دیدن نمایش این اثر به تئاترهای مختلف می‌روند.

اولین ترجمه‌ای که از این کتاب منتشر شد حدوداً بیست سال پیش بود که با استقبال خوبی نیز مواجه شد و علاقه‌مندان به کتاب به‌سرعت برای تهیه آن شتافتند؛ اولین مترجم این اثر حسن ملکی بود که به زیبایی هرچه‌تمام‌تر نسخه فارسی این نمایشنامه را در اختیار مردم قرارداد.

«اهانت به تماشاگر» اثری کوتاه و درعین‌حال جذاب از نویسنده بزرگ المانی پیتر هانتکه است که می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای کسانی باشند که وقت و حوصله رمان‌های طولانی را ندارند و یا آن‌ها را در نیمه‌راه رها می‌کنند.

در این اثر ما با 15 تجربه گوناگون روبرو هستیم که هرکدام در قسمت­های مختلف زندگی به‌دست‌آمده‌اند و نویسنده قصد دارد با آموختن آنان به ما، جلوی آزمون‌وخطاهای بیهوده‌ای که فقط باعث از بین رفتن عمرمان می‌شوند را بگیرد.

کتاب اهانت به تماشاگر بدون شک یکی از متفاوت‌ترین کتاب‌های هانتکه به شمار می­آید زیرا موضوعی که برای آن انتخاب کرده و محتوای که درونش قراردارد کاملاً بانام آن در یک راستا است؛ شما در طول خواندن آن هرگز نمیبینید که بازیگران نقشی را بازی کنند یا صحنه‌ای را تداعی کنند زیرا اصلاً چیزی برای ارائه وجود ندارد. هنگام دیدن این نمایشنامه زمان دقیقاً مثل وقتی‌که در حال زندگی عادی‌تان هستید می‌گذرد و کوچک‌ترین توهمی را در سرتاسر آن نخواهید دید و ازاین‌رو ممکن است خواندن آن برایتان جالب باشد.

اهانت به تماشاگر تنها یک هدف دارد و آن‌هم این است که نامی که برایش انتخاب‌شده را به تصویر بکشد؛ یعنی بعد از شروع نمایش بازیگران بیرون آمده و پس از چند ثانیه خیره شدن به شما می‌گویند که هیچ نمایشی اجرا نخواهد شد! در ادامه بحث مقداری جدی‌تر می‌شود و آنان راجع به ارتباط که هر مخاطب با صحنه نمایش دارد به گفتگو می­پردازند و پس از چند دقیقه و پس از تشکر از بیننده‌ها بابت بازی کردن، از صحنه خارج می‌شوند.

اگر قصد دارید یکی از متفاوت‌ترین کتاب‌هایی که در طول تاریخ نوشته‌شده را بخوانید بدون شک این کتاب برای شما مناسب خواهد بود و باعث به دست آوردن تجربه‌های جدید می‌شود.

شما می‌توانید «اهانت به تماشاگر» را در هرجایی و هر موقعیتی مطالعه کنید و از خواندن آن لذت ببرید؛ موضوعات گفته‌شده در این اثر بسیار کوتاه و خلاصه و در عین حال جذاب و کامل هستند و آن‌قدری خوب نشان داده شده‌اند که بتوانند عطش شما به خواندن کتاب را کنترل کنند.

بدون شک برای کسانی که علاقه زیادی به دنیای کتاب و کتاب‌خوانی دارند و در درونشان نیز حس ماجراجویی شعله‌ور‌است، خواندن این اثر برایشان بسیار جذاب خواهد بود و با اثری کاملاً متفاوت و خاص روبرو می‌شوند.

اگر تا به کنون این اثر را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از آن را تهیه‌کرده و با دقت بالایی مطالعه کنید. قطعاً پشیمان نخواهید شد.

پیشنهاد خرید کتاب اهانت به تماشاگر

بهترین مترجم کتاب اهانت به تماشاگر کیست؟

این اثر تا به کنون به دلیل محبوبیت و فروش بالایی که داشته توسط نشریه‌های زیادی ترجمه‌شده است و به همین دلیل می توانید آن را در هر کتاب‌فروشی و به هر زبانی پیدا کنید که نشان از کیفیت بالای محتوای ارائه‌شده دران است.

در کشور ایران نیز این کتاب توسط چند نشریه مختلف ترجمه‌شده است که اگر بخواهیم بهترین آنان را معرفی کنیم قطعاً به ترجمه نشر چشمه و علی‌اصغر حداد اشاره می‌کنیم که این اثر به بهترین شکل ممکن و با قلمی شیوا به زبان فارسی برگردانده‌اند.

نشر چشمه ازجمله نشریه­های مطرح ایرانی است که تقریباً تمامی آثار ترجمه‌شده توسط آن دارای کیفیت بالایی است؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم کتاب اهانت به تماشاگر را با ترجمه همین نشریه تهیه کنید که هنگام خواندن آن به‌صورت کامل مفاهیم را درک کرده و لذت زیادی ببرید.

درواقع یک مترجم نقش بسیار زیادی در اینکه شما هنگام خواندن یک کتاب لذت ببرید یا از آن متنفر شوید دارد و ‌باعث شود که شما تبدیل به یک انسان کتاب‌خوان شوید یا آن را برای همیشه رها کنید.

پیتر هانتکه کیست؟

پیتر هانتکه نویسنده بزرگ آلمانی است که 6 دسامبر 1942 چشم به جهان گشود. او از همان ابتدای کودکی رنگ خوش‌روزگار را به خودش ندید و پدرش او را ترک کرد و به همین دلیل مجبور شد به همراه مادر و ناپدری‌اش به ادامه زندگی مشغول شود. او به مدت 4 سال در آلمان شرقی زندگی می‌کرد. بعدازاینکه دوران دبیرستانش را به پایان رساند به مدت 4 سال به دانشگاه حقوق رفت و به ادامه تحصیل مشغول شد. پس از فارغ‌التحصیلی به‌صورت ناگهانی عاشق ادبیات شد و تصمیم گرفت آثار نویسندگان بزرگی مثل داستایوفسکی، ماسکیم گورگی و … بخواند و با آنان تعامل داشته باشد. در سال 1966 بود که به‌صورت ناگهانی شهرتی به دست آورد و این شهرت در جریان سفری بود که به آمریکا داشت. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب‌هایی مثل «زن چپ‌دست» و «اهانت به تماشاگر» است که به‌واسطه چنین آثار ارزنده‌ای در سال 2019 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد که البته حواشی زیادی نیز برایش به وجود آورد. در طی این انتخاب کمیته نوبل انتقادهای بسیار جدی کرد و یادآوری نمود که یکی از آنان حمایت هانتکه از نیروهای صرب در طول جنگ با بوسنی بوده است.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *