پیشنهاد خرید کتاب تئوری انتخاب


آیا تابه‌حال کتاب تئوری انتخاب را مطالعه کرده‌اید؟ حتماً بارها و بارها برایتان پیش‌آمده که با خودتان گفته باشید کنترل زندگی من در اختیار محیط اطراف است و ما هیچ کنترلی روی آنان نداریم. یکی از افرادی که کاملاً مخالف چنین طرز فکری بود «ویلیام گلسر» بود که در تمام عمرش با روان‌پزشکانی که دلیل یکسری رفتارهای انسان‌ها را عوامل خارجی نسبت می‌دادند جنگید و سرانجام این علم و تجربه خودش را در کتابی فوق‌العاده به نام «تئوری انتخاب» منعکس کرد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا به معرفی کتاب تئوری انتخاب می‌پردازیم.

معرفی کتاب تئوری انتخاب؛ درباره این کتاب چه می‌دانیم؟

مطمئناً تابه‌حال بارها و بارها پیش‌آمده که یکسری رفتارها از خودتان نشان دهید که خوشایند نیستند و هنگامی‌که به خاطر آنان موردانتقاد قرارگرفته‌اید تنها عوامل بیرونی را هدف قرار داده‌اید.

درصورتی‌که ازنظر بسیاری از مردم چنین طرز فکری کاملاً درست است و ما کاملاً تحت کنترل محیط اطرافمان هستیم، «ویلیام گلسر» کاملاً با این عقیده مخالف است.

درزمانی که زندگی می‌کرد، تقریباً تمامی روانشناسان و روان‌پزشکان عقیده داشتند که رفتارهای تمامی بیماران به دلیل محیط اطراف و شرایطی است که دران زندگی می‌کنند و نمی‌توان هیچ کنترلی روی آنان داشت.

در همین موقع بود که ویلیام گلسر به‌صورت بسیار جدی به مبارزه با این طرز فکر پرداخت و عقیده داشت که تمامی رفتارهایی که از ما انسان‌ها سر می‌زند به خاطر انتخاب‌هایی است که در طول روز می‌کنیم.

او در کتاب تئوری انتخاب قصد دارد که به ما بگوید که تمامی انتخاب‌های ما در زندگی بر اساس پنج نیاز اصلی است که داریم و هیچ‌چیز خارج از این چهارچوب نخواهد بود:

 • نیاز به بقا
 • نیاز به عشق و احساس تعلق داشتن
 • نیاز به موفقیت و احساس قدرت
 • نیاز به آزادی
 • نیاز به تفریح و نشاط

بامطالعه این کتاب متوجه می‌شویم که نویسنده اعتقاد دارد تمامی افراد می‌توانند احساسات و رفتارهای خود را کنترل‌کننده آنان را در مسیر درستی حرکت دهند. درنهایت هر فردی که به تئوری انتخاب اعتقادی داشته باشد و بخواهد آن را در زندگی به کار بگیرد، نه‌تنها هیچ‌کسی را مسئول مشکلات و شرایطش نمی‌بیند بلکه مسئولیت تمامی زندگی‌اش را برعهده‌گرفته و خودش را به آزادی می‌رساند.

ویلیام گلسر قصد دارد در این کتاب به ما بگوید که هنگامی‌که بپذیریم که تمامی رفتارهایی که داریم از 5 نیاز اصلی ما نشئت می-گیرند، آنگاه خواهیم دانست که کنترل تمامی زندگی ما در اختیار خودمان است و در همین زمان است که پیشرفت ما آغاز می‌شود.

بااینکه بسیاری از ما به‌صورت طبیعی ممکن است دلیل مشکلات امروز را به گذشته ربط دهیم و آنان را مسئول بدانیم، اما چنین طرز فکری هرگز به درد ما نخواهد خورد. بااینکه اتفاقات گذشته به‌صورت قابل‌توجهی روی شخصیت ما تأثیرگذار بوده‌اند، اما فکر کردم مداوم به آنان هرگز کمکی به ما نخواهد کرد.

ویلیام گلسر قصد دارد بگوید که دست از فکر کردن به گذشته بردارید و با شناختن نیازهای طبیعی‌تان، روی انتخاب‌ها و رفتارهایتان تأثیر بگذارید تا درنهایت نتایج متفاوتی نیز بگیرید.

این دقیقاً یعنی مسئولیت‌پذیری و مسئولیت‌پذیری هم یعنی باور داشت به جمله «تمام مشکلات سختی‌ها و شرایطی که دارم کاملاً تقصیر خودم است، تنها کسی که دلیل خوشبختی یا بدبختی من است تنها خودم هستم و هیچ فرد دیگری مقصر نیست»

تئوری انتخاب به شما کمک می‌کند تا در هر زمینه‌ای پیشرفت کرد و بهتر خودتان باشید؛ به‌عنوان‌مثال در روابطی که دارید، می‌توانید با یکسری عادت‌ها که بر اساس این فرضیه بناشده‌اند رفتار کنید که روابط بسیار سالمی برای شما ایجاد خواهند کرد. این هفت عادت مهم عبارت‌اند از:

 • حمایت کردن
 • تشویق کردن
 • گوش دادن
 • پذیرش
 • اعتماد کردن
 • احترام گذاشتن
 • گفتگو برای حل اختلافات

هنگامی‌که این عادت‌ها را در روابطمان به کار ببرید درواقع از تئوری انتخاب استفاده کرده‌اید و این یعنی یکی از 5 نیاز اصلیتان یعنی نیاز به عشق و احساس تعلق داشتن برطرف شده و انتخاب‌هایتان در مسیری درست قرارگرفته است.

در کتاب «تئوری انتخاب» با مفهومی دیگر یعنی ماشین رفتار روبرو می‌شویم که نقشی اساسی برای درک این کتاب دارد؛ برای اینکه بدانید ماشین رفتار چیست، در ابتدا باید معنای خود رفتار را بدانید: «درواقع هر کاری که ما انجام می‌دهیم، یک رفتار محسوب می‌شود»

هر انسانی که پا به این دنیا می‌گذارد تا آخرین لحظهٔ مرگش در حال انجام یکسری رفتارها است که شامل چهار مؤلفه مهم واصلی هستند: عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی.

حالا فرض کنید ماشین رفتار یک ماشین است که دارای چهارچرخ به‌صورت روبرو است: یکی از چرخ‌های جلوی این ماشین همان عمل‌ها هستند (مثلاً راه رفتن، غذا خوردن و …) و یکی دیگر فکر است (استدلال، تحلیل و …)

بر اساس تئوری انتخاب ویلیام گلسر، ما کاملاً روی این دوچرخ مسلط هستیم و توانایی کنترلش راداریم و می‌توانیم با تأثیرگذاری روی آنان، تمامی زندگی‌مان را دچار تغییر کنیم.

اما دوچرخی که در عقب ماشین رفتار قرار دارند، احساسات (شادی، غم، هیجان و.) و فیزیولوژی هستند. این دوچرخ شاید به‌صورت مستقیم در اختیار ما نباشند، اما به‌صورت غیرمستقیم روی آنان کنترل داریم؛ این دو درواقع تحت اختیار چرخ-های جلویی هستند. زمانی که ما فکر می‌کنیم و دست به انجام عملی می‌زنیم، احساساتمان نیز تغییر می‌کند و درنهایت فیزیولوژی‌مان نیز دست‌خوش تغییراتی می‌شود.

کتاب تئوری انتخاب یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در فردی حتماً در طول زندگی‌اش باید استفاده کند و آن را به کار ببندد تا درنهایت بتواند به موفقیت‌هایی که در ذهنش است رسیده و مسئله. مسئولیت تمامی زندگی‌اش را برعهده‌گرفته بگیرد.

هنگامی‌که با تئوری انتخاب آشنا شویم، متوجه می‌شویم که تمامی زندگی ماتحت اختیار خودمان است و ماتحت سلطه محیط اطرافمان نیستیم.

پیشنهاد می‌کنم همین‌الان یک نسخه از این کتاب را دریافت کرده و با تمام دقت آن را مطالعه کنید؛ قطعاً چیزهای زیادی به دست خواهید آورد.

 

پیشنهاد خرید کتاب تئوری انتخاب

جملات زیبا کتاب تئوری انتخاب

 • اگر افراد می‌توانستند یاد بگیرند که آنچه برای من خوب است، لزومی ندارد که برای دیگران هم خوب باشد، آنگاه دنیای شاد و خوشایندتری داشتیم. تئوری انتخاب به ما می‌آموزد که دنیای مطلوب من، اساس زندگی من است؛ نه اساس زندگی دیگران
 • این خود ما هستیم که تمام اعمالمان ازجمله احساس بدبختی را انتخاب می‌کنیم، دیگران نه می‌توانند ما را خوشبخت کنند و نه بدبخت
 • بل از آن‌که بتوانیم انتخاب‌های خوبی بکنیم، باید دلیل انتخاب‌های بد خود را بفهمیم

بهترین مترجم کتاب تئوری انتخاب کدام است؟

این کتاب توسط چند نشریه مختلف به زبان فارسی برگردانده شده است اما بهترین نسخه فارسی این کتاب توسط نشر سایه سخن و علی صاحبی به زبان فارسی برگردانده شده است؛ این نسخه از کتاب به‌صورت بسیار روان و شیوایی نسخه اصلی کتاب را به فارسی ترجمه کرده و بامطالعه آن قطعاً لذت فراوانی خواهید برد.

ویلیام گلسر کیست؟

ویلیام گلسر یکی از بهترین روانشناسان قرن بیستم میلادی است که با پایه‌گذاری تئوری انتخاب توانست به شهرت بسیار بالایی در زندگی دست یابد. او کمک بسیار بزرگی به روان‌پزشکان کرد و گفت که ماتحت کنترل محیط اطرافمان نیستیم و می-توانیم با کنترل انتخاب‌هایمان، رفتارهای گوناگون از خود نشان دهیم. او در سال 1925 در کلیولند-اوهایو به دنیا آمد. برای مطالعه توضیحات بیشتر به صفحه معرفی ویلیام گلسر مراجعه کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *