پیشنهاد خرید کتاب جستارهایی در باب عشق


آیا تابه‌حال کتاب جستارهایی در باب عشق را مطالعه کرده‌اید؟ آلن دوباتن در این اثر فوق‌العاده خودش که شهرت زیادی به دست آورده، قصد دارد به‌صورت کاملاً فلسفی عشق را موردبررسی قرار دهد و بگوید که درنهایت هر عشقی به چه نقطه­ای منتهی خواهد شد. این نویسنده بیشتر به خاطر نوشتن همین سبک کتاب شناخته می­شود که در ابتدا یک موضوع را برگزیده و سپس از دیدهای مختلفی مثل جامعه‌شناسی، فلسفه و … به تحلیل آن می‌پردازد و وقایعی که در اثر آن رخ می‌دهد را می‌گوید.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب جستارهایی در باب عشق راداریم.

معرفی کتاب جستارهایی در باب عاشق؛ درباره این اثر چه می‌دانیم؟

یکی از نیازهای اصلی انسان‌ها در زندگی، عشق است؛ این موضوع به حدی مهم و حیاتی است که نویسندگان زیادی در طول تاریخ همواره آن را موردبحث قرارداده‌اند و بخش‌های گوناگونش را برای ما توضیح داده‌اند.

اگر سری به دنیای کتاب‌خوانی و خصوصاً کتاب‌هایی که در رابطه با عشق هستند زده باشید، حتماً با آلن دوباتن آشنایی دارید. او در کتاب جستارهایی در باب عشق قصد دارد به‌صورت کامل و دقیق موضوع عشق را موردبررسی قرارداد وازدید فلسفه به آن نگاه کند و بگوید که سرانجام رابطه‌های عاشقانه به کجا منتهی می‌شود.

خواندن این کتاب به هر فردی که قصد دارد زندگی بهتری داشته باشد به‌شدت توصیه می‌شود؛ حالا چه در حال حاضر در رابطه عاشقانه باشید چه نه فرقی نمی‌کند. به‌هرحال این اثر به شما چیزهای زیادی می‌آموزد که در آینده می‌توانند فواید زیادی برایتان به همراه داشته باشند.

داستان این کتاب راجع به مرد و زنی است که به‌صورت کاملاً اتفاقی در یک هواپیما و در طول پرواز با یکدیگر آشنا شده و درنهایت وارد رابطه عاشقانه می‌شوند؛ آن‌ها در طول این پرواز گفتگویی را با یکدیگر شروع می‌کنند و آن را تا پایان پرواز ادامه می‌دهند و درنهایت ارتباطشان نزدیک‌تر شده و با یکدیگر زمانی برای گفتگوی دیگری را برنامه‌ریزی می‌کنند.

این دو نفر در سرتاسر داستان ماجراهای زیادی را با یکدیگر تجربه می‌کنند که همین باعث جذابیت بسیار بالای آن می‌گردد. آنان در ابتدا تنها دو دوست ساده هستند اما باگذشت زمان ارتباطشان عمیق‌تر و عمیق‌تر شده و درنهایت عاشق یکدیگر می‌شوند. این مرد و زن به‌صورت مستمر تلاش می‌کنند تا طرف مقابلشان را تحت تأثیر قرارداده و میزان جذابیتشان نزد او را بالاتر ببرند. نویسنده در طول داستان به‌صورت بسیار فوق‌العاده‌ای تمامی رفتارها، احساسات، واکنش‌ها و … این دو را زیر نظر می‌گیرد و به‌صورت جز به‌جز هرکدام را بررسی می‌کند تا ما به ابعاد عمیق آنان پی ببریم.

آلن دوباتن کتاب جستارهایی در باب عشق را در 24 فصل مختلف نوشته است؛ او در هر فصل به بررسی موضوعات مختلف می‌پردازد و در هر مرحله، چیزهایی که ممکن است در روابط عاشقانه اتفاق بیافتند را معرفی می‌کند.

نویسنده برای خلق این داستان به‌صورت بسیار خلاقانه و عالی ازنظریه‌های افراد بزرگی مثل ارسطو، سارتر 2 و … استفاده کرده است و این داستان عاشقانه را به بهترین شکل ممکن بیان کرده است.

در طول خواندن این کتاب ما متوجه می‌شویم که هر رابطه عاشقانه‌ای مشکلات و چالش‌هایی دارد و درصورتی‌که هر دو طرف از یکسری آگاهی‌ها خبر نداشته باشند، قطعاً آسیب خواهند دید. آلن دوباتن در 24 فصلی که نوشته است سعی می‌کند دلیل درگیری­هایی که بین زن و مرد در این روابط رخ می‌دهد را برای ما توضیح داده وازدید فلسفی، دلایلشان را برای ما شرح دهد.

در فصل اول کتاب نویسنده ما را با موضوعی به نام «تقدیرگرایی عاشقانه» آشنا می‌کند. او می‌گوید که اکثر افراد حوادث و اتفاقاتی که در زندگی‌شان می‌افتد را به تقدیر عاشقانه تعبیر می‌کنند و فکر می‌کنند که چیزی ماورایی چنین چیزی را رقم‌زده است. در ادامهٔ همین فصل ما موضوعی به نام آرمان‌گرایی را یاد می‌گیریم که در سرتاسر طول داستان حضور برجسته‌ای دارد و بارها و بارها تکرار می‌شود. در این قسمت او دو مورد از سؤال‌هایی که در هر رابطه عاشقانه‌ای ممکن است پرسیده شود را توضیح داده و به مقایسه آنان با یکدیگر می‌پردازد. یکی سؤال «چرا دوسم داری» و دیگری اینکه «چرا دوسم نداری».

دوباتن در هنگام پاسخ به این دو سؤال می‌گوید که هر فردی چنین چیزهایی را بپرسد قطعاً اراده­ی ضعیفی دارد و پرسیدن آنان اصلاً کار درستی نیست. او می‌گوید که عشق یک موهبت است و ما باید آن را به‌عنوان یک هدیه بشناسیم نه اینکه با انجام یکسری کارها مقدمات نابودی‌اش را فراهم کنیم. در ادامه همچنین اضافه می‌کند که ماتحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم عشق را تشخیص دهیم و تلاش برای انجام این کار بیهوده است و حتی کسی لیاقت انجامش را نیز ندارد.

در طول کتاب جستارهایی در باب عشق متوجه می‌شویم که هنگامی‌که عشق به پایان برسد انگار زندگی به پایان رسیده است؛ دوباتن پایان عشق را از پایان زندگی نیز دردناک‌تر تعبیر می‌کند و می‌گوید که هنگامی‌که ما بمیریم دیگر حسی در وجودمان نخواهد بود و در آرامش هستیم اما وقتی عشقی به پایان راهش برسد، ما احساس بدی خواهیم داشت.

هنگامی‌که انسان‌ها به فردی که در مقابلش است نگاه می‌کند که به‌صورت یک‌طرفه عاشق اوست، تنها به لذت‌هایی که می­تواند در کنار او به دست آورد فکر می‌کند که همین باعث فراموشی نکته‌ای بسیار مهم می‌گردد؛ اگر فردی که عاشقش هستیم، مانند ما دوستمان داشته باشد خیلی سریع علاقه‌ای که به او داریم را از دست خواهیم داد؛ زیرا انسان تنها زمانی عاشق می‌شود که بتواند به‌طرف مقابلش توسل جسته و کمبودهایش را جبران کند.

کتاب جستارهای در باب عشق اثری بسیار فوق­العاده و بی‌نظیر است که عشق و روابط عاشقانه را ازنظر فلسفی موردبررسی قرار می‌دهد و مشکلات و درگیری­هایی که در آن وجود دارد را برای ما شرح می‌دهد.

اگر درگیر یکی از چنین رابط‌هایی هستید یا در آینده می‌خواهید وارد آن شوید، قطعاً این کتاب به دردتان خواهد خورد و چیزهای زیادی را به شما می‌آموزد.

اگر تا به کنون این کتاب را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از آن تهیه‌کرده و از خواندنش لذت ببرید.

   

پیشنهاد خرید کتاب جستارهایی در باب عشق

جملات زیبا کتاب جستارهایی در باب عشق

·         عشق، تنها شور و شوق نیست؛ بلکه مهارت است

·         عشق، پاداش قدردانی از شمّ درونی معشوق نسبت به روان مغشوش و متلاطم ماست.

·         انسان در نقطه‌ای از زندگی متوجه می‌شود که زندگی در تنهایی، توجیه‌ناپذیر است.

·         تو بهترین دوست منی و من می‌خوام با ذهنت و تمام جزئیات عجیب‌وغریبش آشنا بشم و کنار بیام.

بهترین مترجم کتاب جستارهایی در باب عشق کیست؟

این اثر تا به کنون توسط چند نشریه مختلف به زبان فارسی برگردانده شده است اما بدون شک بهترین نسخه ترجمه‌شده آن توسط انتشارات نیلوفر و گلی امامی بوده که این کتاب را به‌صورت بسیار روان به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم برای درک کامل کتاب همین نسخه را تهیه کنید.

آلن دوباتن کیست؟

آلن دوباتن نویسنده سوئیسی است که در 20 دسامبر 1969 در شهر زوریخ به دنیا آمد. او در زمینه‌هایی مثل نویسندگی، فیلسوفی و مجری‌گری تلویزیونی فعالیت گسترده­ای دارد. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب «جستارهایی در باب عشق» است که در سال 1993 منتشر شد و توانست دو میلیون نسخه فروش داشته باشد. 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *