پیشنهاد خرید کتاب صداهایی از چرنوبیل

پیشنهاد خرید کتاب صداهایی از چرنوبیل

پیشنهاد خرید کتاب صداهایی از چرنوبیل


آیا تابه‌حال کتاب صداهایی از چرنوبیل را مطالعه کرده‌اید؟ حادثه اتمی چرنوبیل یکی از بدترین وحشتناک‌ترین اتفاقاتی است که در طول تاریخ برای انسان‌ها رخ‌داده است و مردمی که از نزدیک شاهد آن بوده‌اند رنج‌های بسیاری برده‌اند. سوتلانا آلکسیویچ در این کتاب خودش که در سال 2015 برنده جایزه نوبل ادبیات نیز شد، قصد دارد تا با افرادی که در کشور روسیه امروزی در زمان وقوع حادثه چرنوبیل حضور داشتند مصاحبه کند و آن لحظات را به‌صورت دقیق برای ما شرح دهد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب صداهایی از چرنوبیل راداریم.

معرفی کتاب صداهایی از چرنوبیل؛ درباره این اثر چه میدانیم؟

در طول تاریخ اتفاقات مرگباری برای انسان‌های سرتاسر دنیا رخ‌داده‌اند که باعث مرگ بسیاری از آنان شده است؛ جنگ‌ها، بیماری‌ها و گرسنگی از عواملی هستند که در طول تاریخ بارها و بارها برای مردم سرتاسر جهان روی‌داده‌اند و باعث شده‌اند که میلیون‌ها نفر انسان بی‌گناه، جانشان را از دست بدهند.

اما نوع دیگری از چنین اتفاقاتی که به دلیل بی‌دقتی‌های انسان‌ها رخ‌داده، حادثه چرنوبیل است؛ در طی این اتفاق یکی از نقاط اتمی شوروی که در اوکراین امروزی قرار دارد، به دلیل یکسری بی‌دقتی‌ها منفجر شد و با انتشار مواد رادیواکتیوی به داخل هوا، موجب بی‌خانمانی هزاران نفر و مرگ چند صد انسان شد.

سوتلانا آلکسیویچ در این اثر خودش قصد دارد تا بعد از گذشت 29 سال از این فاجعه، آن را از زبان کسانی که در آن حضورداشته‌اند روایت کند و اتفاقات و شرایط آن زمان را برای ما توضیح دهد. این کتاب دقیقاً همان اثری است که در سال 2015 باعث شد که این نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات شود.

او در سرتاسر کتاب صداهایی از چرنوبیل، از بیش از 500 شاهد عینی که به‌صورت مستقیم در این حادثه حضورداشته‌اند استفاده نموده است؛ ازجمله کسانی که او از آنان مصاحبه گرفته است می‌توان به فیزیکدانان، پزشکان، آتش‌نشانان، مسئولان پاک‌سازی و حتی مردم عادی اشاره کرد.

سوتلانا آلکسیویچ بیش از ده سال از عمر خودش را صرف تحقیق برای به دست آوردن اطلاعات این حادثه از زبان کسانی کرد که در آن حضور داشتند؛ این تحقیقات او باعث شد که بتواند اثری بسیار کامل به وجود بیاورد که فاجعه تاریخی چرنوبیل را به‌صورت کامل زیر زره بین قرار می‌دهد.

اکثر کسانی که تا به کنون توانسته‌اند برنده جایزه نوبل ادبیات شوند، به خاطر داشتن زیبایی در آثارشان موردستایش قرار می‌گیرند اما این موضوع برای سوتلانا آلکسیویچ کاملاً فرق می‌کند؛ او در کتاب‌هایش از سبک‌های رایج و قدیمی استفاده نکرده است و از نثر زیبا نیز بهره‌ای نمی‌برد. بلکه در سرتاسر آثارش از سبک جدیدی که خودش خالق آن است استفاده می‌کند و با مصاحبه گرفتن از افراد مختلف و ترکیب آن با فن‌های داستان‌نویسی، توانست بزرگ‌ترین جایزه‌ای که یک نویسنده می‌تواند بگیرد را به دست آورد.

در کتاب صداهای از چرنوبیل ما حاصل ده سال تلاش زنی را می‌بینیم که با تمام توان خودش به جمع‌آوری اطلاعت از مردمی که در زمان وقوع این حادثه حضورداشته‌اند هستیم؛ حادثه‌ای که نه‌تنها در همان زمان وقوع صدمات زیادی به آنان وارد کرد، بلکه آثارش تا به کنون نیز روی روح و روان آنان باقی‌مانده است و هرگز نمی­توانند آن را فراموش کنند.

26 آوریل 1986، دقیقاً روزی بود که بزرگ‌ترین حادثه تکنولوژیک قرن بیستم رخ داد و ده‌ها هزار نفر را درگیر خودش نمود؛ جایی که به دلیل بی‌توجهی یکسری از مسئولان مربوطه، مواد رادیواکتیوی وارد هوای روسیه و اروپا شدند و با اثر سمی خودشان، افراد زیادی را درگیر بیماری کردند و تا به امروز نیز می­توان تأثیر آن را روی طبیعت و ژنتیک انسان‌ها مشاهده کرد.

سوتلانا آلکسیویچ در این کتاب فوق­العاده خودش به ما کمک می­کند تا به ابعادی از این حادثه پی ببریم که کمتر کسی به آنان توجه می‌کند؛ دقیقاً روز 29 آوریل 1986 بود که دستگاه‌های مربوطه متوجه شدند پرتوهای رادیواکتیوی، لهستان، آلمان، اتریش و رومانی را فراگرفته است. یک روز بعد و در 30 آوریل، در کشور سوئیس و ایتالیا نیز می­شد رد مواد رادیواکتیوی را مشاهده کرد که به‌صورت آزادانه حرکت می‌کنند. در ادامه این فاجعه، کشورهایی مثل فرانسه، بلژیک، هلند، بریتانیا، یونان، اسرائیل و کویت نیز درگیر آن شدند تا به‌سادگی بتوان این اقدام روسیه را به‌عنوان خجالت‌آورترین و بدترین حادثه انسانی در سرتاسر تاریخ قلمداد کرد.

فرض کنید که ناگهان مأموری به سراغ شما می‌آید که برای سوزاندن فرزند یا شوهرتان از شما اجازه می‌گیرد؛ شما به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید آنان را ببینید و لمس کنید؛ زیرا به‌شدت بدنشان درگیر مواد رادیواکتیو است و باید هرچه سریع‌تر توسط متخصصان مربوطه سوزانده شوند تا بیشتر از این باعث آلودگی محیط نشوند؛ در چنین شرایطی چه احساسی خواهید داشت؟!

کتاب صداهایی از چرنوبیل دقیقاً همان اثری است که چنین تجربه‌هایی را برای ما به تصویر می‌کشد تا بدانیم خانواده‌هایی که دران زمان درگیر این حادثه شدند چه شرایط عجیب‌وغریب وحشتناکی را تجربه کردند!

خواندن این اثر برای تمام کسانی که به دنبال افزایش دانش خودشان درزمینهٔ حوادث روی‌داده در تاریخ هستند به‌شدت مفید و تأثیرگذار است و می‌تواند لذت زیادی را به آنان انتقال دهد.

اگر تا به کنون این اثر را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از این کتاب را تهیه‌کرده با دقت بالایی مطالعه کنید. قطعاً پشیمان نخواهید شد.

پیشنهاد خرید کتاب صداهایی از چرنوبیل

بهترین مترجم کتاب صداهایی از چرنوبیل کیست؟

کتاب صداهایی از چرنوبیل به دلیل فروش و محبوبیت بالایی که در سرتاسر دنیا دارد امروزه توسط نشریه‌های زیادی به زبان‌های گوناگون ترجمه‌شده است و ازاین‌رو امروزه می‌توانید آن را در هر کتاب‌فروشی و به هر زبانی پیدا کنید.

در کشور ایران نیز این اثر توسط چند نشریه مختلف ترجمه‌شده است که بدون شک بهترین آن توسط انتشارات کتاب کوله‌پشتی و حدیث حسینی بوده که آن به‌صورت بسیار روان و شیوا به زبان فارسی برگردانده‌اند.

اگر دوست دارید که در طی خواندن حادثه‌ها و مصاحبه­های این کتاب لذت زیادی ببرید و بر اطلاعات خودتان بی افزایید، خواندن این کتاب به‌شدت برایتان مفید خواهد بود.

سوتلانا آلکسیویچ کیست؟

مگر می‌توان اهل مطالعه تاریخ معاصر بود و سوتلانا آلکسیویچ را نشناخت؟ این نویسنده با نوشتن آثار فوق‌العاده خودش راجع به جنگ‌ها و حوادث مختلف روی‌داده در تاریخ توانست به شهرت زیادی دست پیدا کند و امروزه طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد. او که در سال 1978 به دنیا آمد، اکثر عمر خودش را صرف تحقیق راجع به کسانی که در جنگ جهانی دوم، حادثه چرنوبیل و … داشته‌اند صرف کرده و به دلیل نوشتن کتاب‌هایی با سبک متفاوت و خاص، در سال 2015 توانست برنده جایزه نوبل ادبیات شود. دلیل اعطای این جایزه را داشتن سبک چندصدایی عنوان کردند. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب‌هایی مثل «صداهایی از چرنوبیل» و «جنگ چهره زنانه ندارد» است که هردو به بررسی جزئیات دو حادثه بزرگ در طول تاریخ می‌پردازد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *