پیشنهاد خرید کتاب عکاسی زیر آتش


آیا تابه‌حال کتاب عکاسی زیر آتش را مطالعه کرده‌اید؟ پیتر هاو در این کتاب فوق‌العاده خودش قصد دارد یکسری چیزهای استثنایی که به‌صورت بسیار شانسی به‌دست‌آمده‌اند صحبت کند و آنان را به ما نمایش دهد. موضوع این کتاب راجع به عکس‌هایی است که توسط عکاس‌های مختلف در نقاط مختلف دنیا و هنگام وقوع شرایط مختلف گرفته‌شده‌اند و درصورتی‌که این افراد زنده نمی‌مانند شاید ما هرگز به چنین عکس‌هایی دست پیدا نمی‌کردیم.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب عکاسی زیر آتش راداریم.

معرفی کتاب عکاسی زیر آتش؛ درباره این اثر چه می‌دانیم؟

دقیقاً ز زمانی که انسان‌ها پا به روی کره زمین گذاشته‌اند اتفاقات گوناگونی هرروزه برای آنان رخ‌داده است؛ بسیاری از آنان به حدی قدیمی و شانسی بوده‌اند که احتمال دیدن آنان برای هیچ انسانی در امروز و حتی گذشته فراهم نبوده و نیست و قطعاً حس کنجکاوی که همهٔ ما در درونمان داریم این است که در دوره‌های جنگ و … واقعاً مردم چه چیزهایی را می‌دیده‌اند.

جنگ‌ها یکی از تلخ‌ترین و در عین حال متداول‌ترین کارهایی است که انسان‌ها به دلیل خوی قدرت‌طلب خودشان از ابتدای خلقت تا به کنون داشته‌اند و با آن زندگی می‌کردند و به دلیل همین ذات تا به کنون میلیون‌ها انسان بی‌گناه جانشان را ازدست‌داده‌اند.

به‌عنوان‌مثال در جنگ جهانی که آلمان به‌صورت ناگهانی راه انداخت و با سرعت زیادی رخ داد میلیون‌ها انسان به دست بمباران‌های پی‌درپی کشته شدند؛ اما افرادی که امروزه در آرامش زندگی می‌کنند و هیچ فردی نیست که شرایط آن زمان را برایشان تعریف کند، چگونه می‌تواند از حال و هوای آن دوره باخبر شوند و آن را با دوره زمانی خودشان مقایسه کنند؟

خوشبختانه در طول تاریخ عکاسانی شجاع و درعین‌حال ماهر و مقداری خوش‌شانس وجود داشته‌اند که توانسته‌اند از جنگ‌ها، بحران­ها و حوادث بزرگ و کوچکی که یقه انسان‌ها را گرفته عکس‌هایی تهیه کنند و آنان کسانی بوده‌اند که چنین چیزهای را با چشم خودشان و از نزدیک دیده و حتی از آنان تصاویری تمیز تهیه‌کرده‌اند. این عکاسان افرادی بوده‌اند که از چنین حادثه‌ها جان سالم به درد برده و پس از مشاهده چندی از بزرگ‌ترین اتفاقات تاریخ معاصر به خانه‌هایشان بازگشته‌اند.

پیتر هاو در کتاب عکاسی زیر آتش خود دقیقاً قصد دارد چنین عکس‌هایی را با ما به اشتراک بگذارد و شرایطی که در آن زمان حاکم بوده را برای ما شرح دهد؛ ده تن از عکاسان مشهوری که در جبهه‌ها و بحران‌های مختلفی حضورداشته‌اند و با شجاعت و فداکاری مثال‌زدنی اقدام به‌عکس برداری از آن‌ها کرده‌اند.

طبیعتاً هیچ‌کدام از ما کوچک‌ترین علاقه‌ای برای حضور در دوره‌های زمانی گذشته و دیدن اتفاقات تلخ آن زمان را نداریم و هرگز حتی نمی‌خواهیم که تصور کنیم در آن وضعیت قرار داریم؛ اما ذهن ما طوری طراحی‌شده‌اند که دارای حس کنجکاوی بسیار قدرتمندی است! تابه‌حال چند بار برایتان پیش‌آمده که از خودتان سؤال کنید که در زمان جنگ جهانی دوم یا زمانی که بیماری‌هایی مثل وبا، طاعون و … در دنیا همه‌گیر شد، مردم چه وضعیتی داشتند و به چه چیزهایی فکر می‌کردند؟ حکومت و دولت‌ها چه‌کاری برای رهایی از چنین مشکلات می‌کردند و …

حالا و در اکنون خبر خوبی که وجود دارد این است که پیتر هاو در کتاب فوق‌العاده عکاسی در زیر آتش قصد دارد به پاسخ چنین سؤالاتی که در ذهن بسیاری از ما وجود دارند پاسخ دهد؛ پاسخ‌هایی که اگر از دیدن با چشم خودمان اعتبار بیشتری نداشته باشند کمتر نیز نیست. او می‌خواهد لحظات دلهره‌آوری را برای ما روایت کند که یک عکاس در حین وقوع یک اتفاق وحشتناک می‌بیند و تجربه می‌کند! زمانی‌هایی که همه در حال فرار برای یافتن محلی برای امنیت و نجات جانشان هستند ولی عکاسان شجاع همچنان به دنبال ثبت جزییات و ادامه مأموریتشان به سر می‌برند.

هنگامی‌که کتاب عکاسی زیر آتش را مطالعه کنید قطعاً احساساتتان جریحه‌دار خواهد شد و خدا را شکر می‌کنید که به‌جای مردم آن زمان‌ها نبوده‌اید؛ درد و رنج‌هایی که در کتاب عکاسی زیر آتش با آنان مواجه می­شوید به حدی جدی و ملموس هستند که می‌توانند تأثیر زیادی روی دید شما در زندگی و چیزهایی که در اختیاردارید بگذارند. محتوای این کتاب می‌تواند یک معیار بسیار ارزشمند برای شناخت زمانه‌ای باشد که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم.

برای اینکه حس و حال عکاسانی که مشغول به جمع‌کردن چنین عکس‌هایی بوده‌اند را درک کنید کافی است که برای لحظاتی چشمانتان را ببندید و به این فکر کنید که: «صدای آژیرها به صدا درامده است و جت‌های دشمن در حال حمله هستند. هرلحظه ممکن است که بمب‌های دشمن‌روی سر شما بریزند و جسمتان را تیکه کنند؛ اما شما منتظر وقوع یک اتفاق جالب هستید تا آن را برای آیندگان ضبط کنید تا آنان نیز بتوانند راجع به آن اظهارنظر کنند!»

کتاب عکاسی زیر آتش برای کسانی که قصد دارند به‌صورت ملموس و با جزییات شرایط حاکم بر روی کره زمین و بحران‌ها، جنگ‌ها وقایعی که روی آن وجود داشته را درک کنند قطعاً عاشق کتاب عکاسی زیر آتش خواهند شد.

اگر تا به کنون این اثر را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از آن را تهیه‌کرده و با دقت بالایی مطالعه کنید؛ و قطعاً پیشمان نخواهید شد.

پیشنهاد خرید کتاب عکاسی زیر آتش

بهترین مترجم کتاب عکاسی زیر آتش کیست؟

این کتاب تا به کنون توسط چند نشریه مختلف ترجمه‌شده است و شما می‌توانید آن را در چندین زبان زنده دنیا پیدا کنید.

این اثر در کشور ایران نیز توسط انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و سولماز حدادیدان به زبان فارسی برگردانده شده است که شما می‌توانید آن را از هر کتاب‌فروشی پیدا کنید.

اگر می‌خواهید که معنا و مفهوم این اثر را به‌صورت کامل و دقیق درک کنید و بهترین استفاده را از آن ببرید، حتماً همین نسخه را تهیه کنید.

پیتر هاو کیست؟

پیتر هاو نویسنده برجسته انگلیسی است که در سال 1942 در شهر لندن چشم به جهان گشود. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب «عکاسی زیر آتش» است که در کشورهای گوناگونی ترجمه‌شده است و امروزه می‌توانید آن را در هر زبان و هر کتاب‌فروشی پیدا کنید. این اثر در کشور ایران نیز توسط سولماز حدادیان به زبان فارسی برگردانده شده است. این اثر راجع به عکس‌هایی است که ده تا از عکاس‌های معروف تاریخ توانسته‌اند در شرایط بحران، جنگ و … ثبت کنند و آنان را تا ابد ماندگار کنند. کسانی که علاقه‌مند به چیزهای تاریخی هستند قطعاً عاشق آثار این نویسنده می‌شوند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *