پیشنهاد خرید کتاب هرگز رهایم مکن


آیا تابه‌حال کتاب هرگز رهایم نکن را مطالعه کرده‌اید؟ کازوئو ایشی‌گورو که نویسنده‌ای با اصلت ژاپنی است، در این کتاب قصد دارد که با بهره‌گیری از علم و تخیل و حتی عشق، چیزهایی را به ما بیاموزد که می‌توانند در زندگی هر فردی به کار گرفته شوند. در این اثر ما با موضوعی به نام پناه بردن به عشق و هنر روبرو هستیم که می‌تواند ساعت‌های طولانی ما را سرگرم سازد. در سال 2010 از روی داستان این کتاب فیلمی نیز ساخته شد که با استقبال خوبی نیز مواجه شد.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب هرگز رهایم مکن راداریم.

معرفی کتاب هرگز رهایم مکن؛ درباره این اثر چه میدانیم؟

اگر مقداری با رمان‌های علمی و تخیلی یا حتی عاشقانه آشنایی داشته باشید حتماً کازوئو ایشی‌گورو را می‌شناسید؛ نویسنده‌ای که اصالتاً ژاپنی اما بزرگ‌شده انگلیسی است که کتاب‌های خودش را به این زبان منتشر می‌کند و با به کنون نیز طرفداران زیادی به دست آورده است.

کتاب هرگز رهایم مکن بدون شک یکی از بهترین کتاب‌های نوشته‌شده توسط این نویسنده است که در سال 2005 منتشر شد و طرفداران زیادی به دست آورد. بسیاری از منتقدین سبک این کتاب ر آر در اصل علمی و تخیلی می‌دانند اما در آن به‌صورت ویژه‌ای از عناصر عشق استفاده‌شده است.

هرگز رهایم نکن دارای داستانی بسیار عجیب و درعین‌حال متفاوت و جالب است که قصد دارد راجع به پناه بردن به عشق و هنر صحبت کند و ذهن مخاطب را درگیر خودش سازد. در سال 2010 بود که کارگردانان مختلفی برای تولید فیلمی از روی این اثر با نویسنده تماس گرفتند و درنهایت فیلمی نیز از روی آن با نقش‌آفرینی اندرو گارفیلد ساخته شد که با استقبال خوبی نیز مواجه شد.

داستان این کتاب در سال‌های پایانی دهه 90 در کشور انگلیس اتفاق می‌افتد و روایتگر آن نیز فردی به نام «کتی اچ» است. موضوع اصلی موردبحث در طول این کتاب دانش‌آموزانی هستند که در دوران مدرسه یکسری اهداف خاص برایشان تعیین‌شده که باید بر اساس آنان بزرگ شوند. راوی این داستان یعنی «کتی»، بیش از یازده سال است که به‌عنوان پرستار در مکان‌های مختلفی مشغول فعالیت است و به همین دلیل می‌تواند خودش تعیین کند که چه کسانی به‌عنوان بیمار به او مراجعه کنند و چه کسانی نه. به دلیل همین حق انتخابی که او به دست آورده، دریکی از روزها با دوستان قدیمی خودش یعنی «روت» و «تام» ملاقات می‌کند که باعث خوشحالی او می‌شود. «روت» به‌عنوان بهترین دوست کتی شناخته می‌شود و «تام» نیز همان فردی است که در طول دوران مدرسه بارها مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفته است.

این سه که همگی باهم در مدرسه هیشلم بزرگ‌شده‌اند، بعد از ملاقات دوباره یکدیگر به‌مرورزمان روابط بسیار نزدیکی باهم پیدا می‌کنند و این ارتباط پیچیده و پیچیده‌تر می‌گردد.

کتاب هرگز رهایم مکن دارای داستان بسیار فوق‌العاده‌ای است که باعث می‌شود جذابیت آن برای خواننده به‌شدت بالا رفته و آن را تا انتها دنبال کند. گفتگوهایی که در داستان بین کتی و بقیه اتفاق می‌افتد و خاطرات مدرسه «هیلشم» روایت می‌کند، ذهن مخاطب را به‌شدت درگیر خودش می‌سازد.

داستان روزهایی که این سه در شرایطی قرار داشتند که هم می‌دانستند درنهایت به کجا خواهند رسید و هم نمی‌دانستند؛ شرایط بسیار عجیبی برای آنان تعیین‌شده بود و آنان باید هر هفته یکسری از معاینه‌های پزشکی برای محافظت از سلامتی‌شان انجام می‌دادند. کوچک‌ترین فعالیت و صحبتی که برخلاف سلامتی آنان بود و می‌توانست به آن صدمه بزند در این مدرسه ممنوع بود و به‌عنوان یک جرم بزرگ محسوب می‌شد. به‌عنوان‌مثال دانش‌آموزان این مدرسه هرگز نباید راجع به سیگار صحبت می‌کردند و اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد، مسئولان مدرسه به‌شدت آنان را موردانتقاد قرار می‌دادند.

شما در طول داستان «هرگز ترکم مکن» با مدرسه‌ای روبرو هستید که بچه‌های آن به‌شدت حرف‌گوش‌کن هستند که هیچ علاقه‌ای به انجام کارهای ضد قوانین نداشته و برخی نیز که گاهی قصد انجام یکسری اقدام‌ها را می‌گیرند، ناگهان اتفاق هولناک جلوی آن را می‌گیرد. این بچه‌ها هر حرفی را که می‌شوند باکمال میل قبول می‌کنند و خواننده در طی آن قطعاً احساس می‌کند که یک جای کار می‌لنگد و مشکلی وجود دارد؛ مگر می‌شود بچه‌هایی در این سن تا این حد حرف‌گوش‌کن باشند و هیچ کاری برخلاف قوانین انجام ندهند؟

قطعاً دلیلی برای چنین اتفاقی وجود دارد که رفته‌رفته و با خواندن داستان متوجه آن خواهید شد و اطلاعاتتان بیشتر می‌شود؛ اما در طی خواندن داستان حس کنجکاوی‌تان به‌شدت تحریک می‌شود و مدام به دنبال پاسخ سؤالاتتان خواهید گشت.

بچه‌هایی که در مدرسه هیلشم در حال تحصیل کردن هستند، باید در یکسری مهارت‌ها مثل نقاشی و کاردستی مهارت بالایی داشته باشند و کارهایی مانند آن را به‌خوبی انجام دهند. در این مدرسه زنی به نام «مادام» وجود دارد که در دوره‌های زمانی مختلف به‌صورت منظم برای اینکه بهترین کاردستی بچه‌ها را جمع‌آوری کند می‌آید و آنان را در بخش گالری مدرسه نصب می‌کند. این زن بااینکه مورداحترام زیادی است و تمامی سرپرست‌ها به او احترام می‌گذارند، اما دارای چیزی در درون خود است که باعث تعجب تمامی بچه‌ها می‌شود. او دارای نوعی حس ترس نسبت به بچه‌هاست و به‌شدت از آنان می‌ترسد! دلیل چنین ترسی چه چیزی می‌تواند باشد؟

داستان زمانی ترسناک می‌شود که متوجه شوید که هدف مدرسه هیلشم چیست؛ احتمالاً می‌توانید از آن‌همه حساسیت برای حفظ سلامتی بچه‌ها حدس بزنید که راجع به چه چیز صحبت می‌کنیم. بله اهدای عضو! این مدرسه قصد دارد تا با رشد دادن این بچه‌ها و حفظ کردن اعضای بدنشان به بهترین شکل ممکن، عضوهای مختلفشان را به افراد دیگری اهدا کنند که همین باعث می‌شود که آنان پس از چند اهدای عضو مختلف، زندگی‌شان را از دست بدهند.

خواندن کتاب هرگز رهایم نکن برای تمامی کسانی که به داستان‌های علمی و تخیلی علاقه دارند بسیار مناسب است و شما می‌توانید در طول خواندن آن لذت زیادی ببرید.

اگر تابه کنون این اثر را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیاد را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از آن را تهیه‌کرده و با دقت بالایی مطالعه کنید. قطعاً پشیمان نخواهید شد.

پیشنهاد خرید کتاب هرگز رهایم مکن

بهترین مترجم کتاب هرگز رهایم مکن کیست؟

کتاب هرگز رهایم مکن به دلیل محبوبیت بالایی که دارد توسط نشریه‌های گوناگونی ترجمه‌شده است و به همین دلیل امروزه تقریباً در هر زبانی و در هر کتاب‌فروشی می‌توان آن را برای خرید پیدا کرد.

در کشور ایران نیز نشریه‌های مختلفی برای ترجمه این اثر به فارسی دست به اقدام زده‌اند که بدون شک بهترین آنان توسط انتشارات ققنوس و سهیل سمی انجام‌شده که این اثر را به‌صورت روان و شیوا به زبان فارسی برگردانده‌اند.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک هرچه بهتر کتاب و لذت بردن از آن، حتماً به مترجمی که انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید.

کازوئو ایشی‌گورو کیست؟

کازوئو ایشی‌گورو نویسنده ژاپنی‌تبار است که در 8 نوامبر 1954 در ناگاساکی به دنیا آمد. او درحالی‌که پنج سال به بیشتر نداشت به همراه خانواده‌اش به انگلستان رفت و شروع به تحصیل نمود. او در این کشور مدرک کارشناسی زبان انگلیسی، فلسفه و کارشناسی ارشد نویسندگی را دریافت کرد. پس‌ازآن او شروع به نوشتن داستان‌های خلاقانه‌ای کرد که امروزه به دلیل قلم روان و خاص خودش شناخته می‌شود. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب «هرگز رهایم مکن» است که یک رمان علمی تخیلی و عاشقانه است که در سال 2010 فیلمی نیز از روی آن ساخته شد. او در سال 2017 توانست برنده جایزه نوبل ادبیات شود که اعتبار زیادی بر او افزود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *