پیشنهاد خرید کتاب وقتی نیچه گریست


آیا تابه‌حال کتاب وقتی نیچه گریست را مطالعه کرده‌اید؟ آروین دی یالوم که یک استاد روان‌پزشکی در دانشگاه آکسفورد است، در این اثر فوق‌العاده قصد دارد به ما بگوید که وسواس فکری دقیقاً چیست و چگونه می‌توان با استفاده از یکسری روش‌های درمانی آن را کاملاً برطرف کرد. نویسنده به‌صورت خاص و ویژه‌ای روی روش درمانی اگزیستانسیال تأکید می‌کند و قصد دارد به‌صورت کامل آن را برای ما شرح دهد تا اگر درگیر این نوع بیماری هستیم، بتوانیم درمانش کنیم.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب وقتی نیچه گریست راداریم.

معرفی کتاب وقتی نیچه گریست؛ درباره این کتاب چه می‌دانیم؟

حتماً بارها و بارها برایتان پیش‌آمده که یکسر فکرها مدام در سرتان تکرار می‌شوند درصورتی‌که هیچ علاقه­ای به آنان ندارید و به عبارتی آن‌ها شمارا آزار می‌دهند؛ این دقیقاً همان وسواس فکری است که یک نوع بیماری محسوب می‌شود.

آروین دی یالوم در کتاب وقتی نیچه گریست قصد دارد با معرفی کامل این بیماری به ما و دلیل به وجود آمدن آن، یکسری راهکارهای تضمینی و خوب را به ما معرفی کند که با بهره‌گیری از آنان بتوانیم به‌مرورزمان این بیماری را برطرف کرده و از ذهنی ساکت و آرام لذت ببریم.

تئودور زوراک که خود نویسنده‌ای بزرگ شناخته می‌شود، در وصف این کتاب چنین می‌گوید: «این کتاب یکی از بزرگ‌ترین گام‌هایی است که آروین دی یالوم در سرتاسر زندگی‌اش برداشته و بدون شک می‌توان وقتی نیچه گریست را بعد از کتاب جلاد عشق به‌عنوان بهترین اثر او شناخت. او به‌صورت کامل افکار ما را به‌صورت داستانی و بسیار روان بیان می‌کند که هیچ‌چیز بهتر از این نمی‌تواند باشد»

داستان این کتاب از طریق ارسال نامه‌ای به یوزرف برویر که یک پزشک بزرگ اتریشی شناخته می­شود آغاز می‌گردد.

این نامه که به‌صورت حرفه‌ای برای جلب‌توجه این دکتر اتریشی نوشته‌شده است، باعث می‌گردد تا لوسالومه و یوزف برویر با یکدیگر دیدار کنند و راجع به به خطراتی که آینده فلسفی آلمان را تهدید می‌کنند گفتگویی داشته باشند. این دو هنگامی‌که با یکدیگر روبرو می‌شوند راجع به موضوعات گوناگونی اعم از آینده فلسفه آلمان و حتی پروفسور نیچه صحبت می‌کنند و در نظراتشان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

نیچه در حال حاضر در بستر بیماری رنج می‌برد و احتمال اینکه در آینده‌ای بسیار نزدیک جانش را از دست بدهد وجود دارد.

در صفحه 24 این کتاب می‌خوانیم: «اگر نیچه بمیرد خطرات بسیار زیادی وجود خواهد داشت، چه برای شما، چه برای فرهنگ اروپایی‌تان و چه برای تمامی مردم دنیا این‌یک اتفاقات اسفناک و دردآور خواهد بود که عواقبش گریبان گیرمان خواهد شد.»

لوسالومه به دلیل یکسری کارهایی که درگذشته انجام داده خودش را دلیل و مسئول بیمار شدن نیچه بیان می‌کند و قصد دارد دکتر برویر را متقاعد کند تا درمان او را بر عهده بگیرد.

نیچه دچار نوعی بیماری دوبعدی شده است؛ او هم ازلحاظ روحی و هم ازلحاظ جسمی مریض است و یک نوع ناامیدی شدید او را درگیر کرده است که حتی در آینده‌ای نزدیک می­تواند باعث خودکشی کردن او نیز شود.

اما دکتر برویر نیز زندگی خوش و خوبی ندارد و یکسری اتفاقات و شرایط باعث شده او نیز شرایط مناسبی را تجربه نکند؛ زن زیبا ای که وارد زندگی او شده بود یک صدمه جدی به او زده است و به همین دلیل برای بهتر شدن اوضاع روحی‌اش به شهر ونیز آمده اما در اینجا نیز لوسالومه او را رها نمی‌کند و مدام درخواست کمک از او دارد.

بااینکه دکتر برویر در زمینه­های زیادی تخصص دارد و می‌تواند بیماری‌های زیادی را درمان کند، اما طبق نظر خودش درزمینهٔ ناامیدی هیچ راهکاری نمی‌شناسد که بتواند به نیچه کمکی کند.

بااینکه او این موضوع را با لوسالومه در میان می‌گذارد و می‌گوید که هیچ کاری از دستش برنمی‌آید، اما او هرگز متقاعد نمی‌شود؛ او که قبلاً سابقه کاری برویر را به‌صورت کامل مطالعه کرده است، به او می‌گوید که از روش «درمان با سخن گفتن» که قبلاً روی یکی از بیماران برویر جواب داده است را امتحان کند تا شاید باعث درمان نیچه گردد.

سرانجام با اصرار بسیار زیاد و ظاهر فریبنده لوسالومه، دکتر برویر راضی می‌شود تا به سراغ نیچه رفته و او را معاینه کند.

اما به دلیل یکسری خصوصیات اخلاقی که نیچه دارد، دکتر برویر به‌سادگی نمی‌تواند به او کمک کند و در درمان بیماری‌اش نقشی داشته باشد؛ نیچه انسانی بسیار مغرور و درون‌گراست و هیچ علاقه‌ای به کمک گرفتن از دیگران ندارد و همین موضوع باعث شده در بسیار از زمینه‌های زندگی دچار مشکل شود.

نیچه علاقه دارد که همیشه قدرت در اختیار او باشد و هرگز نمی‌خواهد با انجام دادن کاری و قبول کردن شرایطی، قدرتی که در اختیارش است را از دست بدهد.

او اعتقاد شدیدی به منزوی بودن دارد و می‌گوید که انسان با تنهایی می‌تواند به هر چیزی که می‌خواهد دست یابد. او از کسانی که ادعای فداکار بودن دارند به‌شدت بدش بی آید و اعتمادی به گفتار آنان ندارد. او در این طرز فکر را از شوپنهاور یاد گرفته است که می‌گوید اصلاً مسئله‌ای به نام کمک به دیگران وجود ندارد و نیت تمامی افراد از کمک به فردی دیگر، افزایش قدرت و نفوذ روی آنان است.

کتاب وقتی نیچه گریست بدون شک یکی از بهترین کتاب‌های روانشناسی است که هر فردی در طول زندگی‌اش باید مطالعه کند و ساعت‌های طولانی از خواندش لذت ببرد. در این اثر می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه وسواس فکری را درمان کنیم و از این بیماری که بسیار اذیت کننده است رهایی یابیم.

اگر تاکنون این کتاب را مطالعه نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم همین‌الان یک نسخه از آن را دریافت کرده و با تمام توان آن را بخوانید.

پیشنهاد خرید کتاب وقتی نیچه گریست

جملات زیبا کتاب وقتی نیچه گریست

  • من رؤیای عشقی را در سر می‌پروراندم که چیزی بیش از اشتیاق دو تن برای تصاحب یکدیگر بود
  • من رؤیای عشقی را در سردارم که در آن اشتیاقی دوجانبه برای جست‌وجوی حقیقتی برتر میان دو تن پدید آید
  • مدت‌ها پیش متوجه شدم کنار آمدن بابی اعتباری و بدنامی. ساده‌تر از کنار آمدن با عذاب وجدان است.
  • تازنده‌ای. زندگی کن! اگر زندگی‌ات را به کمال دریابی. وحشت مرگ از بین خواهد رفت

بهترین مترجم کتاب وقتی نیچه گریست کیست؟

کتاب وقتی نیچه گریست، اثری بسیار فوق‌العاده است که در سرتاسر دنیا و حتی ایران طرفداران بسیار زیادی دارد؛ بنابراین طبیعی است که نشریه‌های مختلف به ترجمه آن به زبان فارسی دست بزنند.

در حال حاضر در کشور ایران چند نشریه وجود دارد که این اثر را به زبان فارسی برگردانده‌اند؛ اما بدون شک ترجمه انتشارات قطره و سپیده حبیبی بهترین نسخه فارسی است که می‌توانید از این کتاب در ایران پیدا کنید و پیشنهاد بنده همین خرید همین ترجمه است.

آروین یالوم کیست؟

آروین دی یالوم یکی از موفق‌ترین روانشناسان آمریکایی است که یک الگوی روانشناسی به نام «روانشناسی هستی‌گرا» را بنیان گذاشت و توانست از این طریق به شهرت زیادی دست یابد. او در سال 2002 و به خاطر نوشتن کتاب فوق‌العاده وقتی نیچه گریست توانست جایزه «انجمن روان‌پزشکان آمریکا» را دریافت کند که افتخار بزرگی به‌حساب می‌آید. این کتاب او در سرتاسر دنیا فروش بالایی را تجربه کرد و در کشور ایران نیز طرفداران زیادی دارد. برای مطالعه بیشتر به صفحه معرفی کتاب وقتی نیچه گریست مراجعه کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *