پیشنهاد خرید کتاب کاسپار


این تابه‌حال کتاب کاسپار را مطالعه کرده‌اید؟ پیتر هانتکه در این اثر فوق‌العاده خودش قصد دارد بگوید که سخنانی که ما در میان دیگران به زبان می‌آوریم تا چه حدی می‌توانند بر روی آنان اثرگذار باشد و باعث تغییرات بزرگ در زندگی آنان شود. او در این اثر خودش داستان زندگی یک پسر عجیب را تصویر می‌کشد که هرگز در شرایط عادی بزرگ نشده است و اتفاقات غیرمعمول زیادی برایش روی‌داده است. هانتکه در این کتاب به ما می‌گوید که سخنان ما چگونه می‌توانند مانند یک شکنجه باشند و با برداشت‌های گوناگون از آن، چه آسیب‌هایی به فرد مقابل خواهد رسید.

در این مقاله از بلاگ کتابتا قصد معرفی کتاب کاسپار راداریم.

معرفی کتاب کاسپار؛ درباره این اثر چه میدانیم؟

آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده است که شنیدن سخنانی از یک فرد باعث تأثیرات بزرگی روی شما شود؟ آیا تا به کنون به خاطر شنیدن جملاتی از یک فرد آن‌قدر ناراحت شده‌اید که به مرحلهٔ افسردگی برسید؟

مغز ما انسان‌ها به‌صورت طبیعی به‌گونه‌ای طراحی‌شده که از سخنان اطرافیان به‌شدت تأثیر می‌پذیرد و کوچک‌ترین حرف منفی می‌تواند باعث واکنشی کاملاً متفاوت از ما شود.

پیتر هانتکه در کتاب کاسپار قصد دارد بگوید که جملاتی که در مکالمه‌های روزمره به کار می‌بریم تا چه حدی زیادی می‌توانند روی اطرافیانمان تأثیرگذار باشند و دید آن‌ها به زندگی و خودشان را به‌صورت کامل تغییر دهد.

در این کتاب ما با داستان پسری روبرو می­شویم که در گذشته تجربیات تلخ زیادی را تجربه کرده است و به‌هیچ‌عنوان در شرایطی که یک انسان معمولی بزرگ می‌شود قرار نداشته است. هانتکه در این اثر درد و رنجی که یک‌سخن خواسته یا ناخواسته می‌تواند به بار بیاورد را به تصویر می‌کشد و نقش آن را در جوامع انسانی امروز بررسی می‌کند.

این اثر که یکی از بهترین آثار هانتکه به شمار می‌آید،دارای ساختاری مدرن است که قصد دارد داستان زندگی پسر جوانی به نام هاوزر را روایت کند؛ او دریکی از روزها به‌صورت کاملاً اتفاقی، و با وضعی عجیب در شهر پیدا می‌شود که در نگاه اول مشخص است اصلاً زندگی آرامی نداشته و ندارد. هاوزر از همان آغاز کودکی تا به کنون سختی‌ها و رنج‌های زیادی را تحمل کرده است و در محیطی تنگ و تاریک بزرگ‌شده که باعث تأثیرات بسیار بدی رو او شده است. پس‌ازاینکه این پسر پیدا می‌شود برخی از مردم تصمیم می‌گیرند که به‌عنوان والدین او را به سرپرستی قبول کنند و شرایطی متعادل برایش فراهم کنند اما او نزد هر فردی که می‌رود بیش‌ازپیش روحیه و سلامتی‌اش تخریب می‌گردد.

تقریباً در تمامی آثار پیتر هانتکه می‌توان اشاره او به تأثیراتی که زبان روی انسان می‌گذارد را دید؛ کتاب کاسپار نیز درواقع کاملاً بر اساس همین عقیده او نوشته است که زبان می‌تواند نقش بسیار زیادی روی احساسات، تجربیات و به وجود آمدن یکسری قواعد منفی و مثبت شود که به‌شدت روی آینده فرد تأثیرگذار خواهند بود.

در کتاب کاسپار ما می‌خوانیم که در دنیای امروزی که وجود دارد و صنعت‌های گوناگون دنیا را فراگرفته‌اند، به‌سادگی امکان سوءاستفاده اشخاص از زبان وجود دارند و آنان می‌توانند تا با یکسری استراتژی‌های خاص افکار عمومی را به سود خودشان تغییر دهند و طرز فکری که می‌خواهند را به مردم تحمیل کنند.

هدف اصلی کتاب کاسپار این است که به ما نشان دهد که چگونه می‌توان با سخن گفتن، باعث سخن شنیدن از فرد مقابل شد و روی دیدگاه، احساسات و طرز فکر او تأثیرگذار بود. نویسنده در این اثر می‌خواهد به‌نوعی شکنجه گفتاری را به ما بیاموزد و بگوید که چگونه حاکمان مختلف برای تحمیل طرز فکرهای خود به مردم از آن بهره می‌برند.

کتاب کاسپار یکی از آثاری است که هر انسانی باید در طول زندگی‌اش مطالعه کند و از درس‌های گفته‌شده در آن استفاده کند تا هرگز مورد سو استفاده اشخاص مختلف قرار نگیرد. زبان و سخن روی انسان‌ها مخصوصاً در این دنیای صنعتی که زندگی می‌کنیم به‌شدت اثرگذار هستند و می‌تواند به‌صورت کامل دید و احساسات یک فرد را تغییر دهند و درصورتی‌که تکرار شوند باعث ایجاد تلقیناتی درونی در ذهن آنان گردند.

به‌عنوان‌مثال اگر از کودکی پدر و مادرتان بارها و بارها به شما گفته باشند که شما زیبا هستید، شما این را تا آخر عمرتان باور خواهید کرد حتی اگر چنین نباشد و اگر بارها به شما گفته‌شده باشد که انسان خنگی هستید تا ابد آن را باور خواهید داشت درصورتی‌که ممکن است بسیار باهوش و بااستعداد باشید اما به دلیل وجود این باور نادرست، هرگز از پتانسیل خودتان استفاده نمی‌کنید.

این نمایشنامه تا به کنون توسط افراد زیادی خریداری و خوانده‌شده و نتایج بسیار خوبی نیز از آن به‌دست‌آمده است. این کتاب را بدون شک می‌توان یکی از بهترین آثار پیتر هانتکه عنوان کرد که با نوشتن آثاری مانند این و قلم فوق­العاده‌اش توانست برنده جایزه نوبل ادبیات نیز بشود.

اگر تا به کنون این اثر را مطالعه نکرده‌اید، قطعاً چیزهای زیادی را ازدست‌داده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان یک نسخه از آن را تهیه‌کرده و با دقت بالایی مطالعه کنید و از درس­های گفته‌شده درآن بهره بگیرید، قطعاً پشیمان نخواهید شد.

پیشنهاد خرید کتاب کاسپار

جملات زیبا کتاب کاسپار

  • زندگی در جاهای تاریک، افکار بیهوده می‌آورد.
  • آنچه در تاریکی کابوس می‌نماید
  • در روشنایی اطمینانی لذت‌بخش است.

بهترین مترجم کتاب کاسپار کیست؟

کتاب کاسپار به دلیل محبوبیت زیادی که دارد توسط نشریه‌های گوناگونی از سرتاسر دنیا ترجمه‌شده است و امروزه می‌توانید آن را در هر زبان و هر کتاب‌فروشی پیدا کنید.

این اثر در کشور ایران نیز توسط نشریه‌های گوناگونی ترجمه‌شده است اما بدون شک بهترین آنان توسط انتشارات نیماژ و سودابه فضایلی بوده که آن را به‌صورت بسیار روان و شیوا به زبان فارسی برگردانده‌اند.

انتخاب یک مترجم مناسب برای کتابی که قصد خواندن رادارید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بنابراین پیشنهاد می‌کنیم همیشه قبل از خرید هر اثری، مترجم آن را بررسی کنید.

پیتر هانتکه کیست؟

پیتر هانتکه امروزه به‌عنوان یکی از بهترین نویسنده‌ها و نمایشنامه‌نویس‌های آلمانی شناخته می‌شود که داستان‌های فوق‌العاده زیادی نوشته است و او به دلیل قلم زیبایی که دارد توانست در سال 2019 جایزه نوبل را مکه آرزوی هر نویسنده‌ای است به دست آورد و از این طریق حواشی زیادی نیز گریبان گیر او شد. بعد از انتخاب او به‌عنوان برنده، آکادمی نوبل انتقاد زیادی از این تصمیم کرد و آن را یک انتخاب ناامن عنوان نمود. بیشتر شهرت او به خاطر نوشتن کتاب‌هایی مثل «کاسپار» و به‌خصوص «زن چپ‌دست» است که هرکدام از آنان توانسته‌اند به‌تنهایی فروش زیادی را تجربه کنند. یکی از موضوعاتی که او به‌صورت جدی در آثارش همواره روی آن تأکید می‌کند زبان و تأثیراتی که روی انسان‌ها می‌گذارد است و ما در تمامی کتاب‌های نوشته‌شده به دست او این موضوع را مشاهده می‌کنیم.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *